County Borough of Halifax Municipal Election Results
[1892-1919]



This page contains material which has not yet been attached to existing entries in the Calderdale Companion

Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in the Calderdale Companion

There may already be entries for some of these individuals; if you spot any, please let me know


Abbreviations:-

Con – Conservative, Liberal Unionist, Economic and Municipal Reform

Lab – Labour and ILP

Lib – Liberal

Ind – Independent

Cath – Catholic

* Signifies a serving member on the council

1st November 1892

Ward boundary changes – three councillors elected from each ward; highest polling to retire in 1895, the second highest polling to retire in 1894 and the third highest polling in 1893.

Central

Joseph Whitaker Con 927

John Lister Lab 827

Robert Maude Lib 665

F. King Lib 447

L. Clayton Lib 320

East

Richard Hodgson Con 779

James Wilson Lib 692

J. Turner Spencer Con 396

J. Brook Lib 393

H. Wadsworth Ind 362

J. Robinson Lib 311

R. Alsop Lib 267

J. Jessop Con 215

Illingworth

Benjamin Firth Lib 574

William Brear Con 537

Leonard Calvert Lib 499

P. Speak Con 365

C. Barrett Lib 344

Kingston

Wheater White Lib 609

George Tyson Con 508

David Woodhead Con 435

J. Butler Lib 426

W. Pickles Lib 400

O. Wood Lib 323

R. Wood Lab 276

North

Walter Smith Con 812

Sidney Walker Con 755

William Brear Con 665

J. Bunney Lib 564

J. Farrar Lib 419

W. Wilson Lib 323

Northowram

Michael Booth Lib

James Tattersall Lab

William Spencer Con retires 1895

Elected unopposed – order of retirement drawn by lot

Ovenden

John Coe Lib 590

James Naylor Lib 589

John Walsh Lib 569

H. Skelton Con 473

Pellon

Enoch Robinson Lib 641

William Wainhouse Lib 640

Thomas Davenport Lab 573

W. Greenwood Lib 390

W. Oswin Lib 355

Skircoat

John Patchett Lib 696

George Smith Lib 657

William Longbottom Lib 652

W. Gaukroger Con 625

South

Thomas Braithwaite Con retires 1895

Josiah Wade Lib retires 1894

John Mitchell Lib retires 1893

Elected unopposed – order of retirement drawn by lot

Southowram

Henry Raper Con 567

James Beever Lab 555

Henry Greenwood Lib 545

J. Thomas Lib 319

West

Thomas Greenwood Ind 853

John Ward Lib 637

William Utley Lib 534

G. Clegg Lib 480

H. Backhouse Lab 335

Central 23rd Nov 1892

By-election to replace Whitaker, elevated to the Aldermanic Bench

Joseph Brook Lib retires 1895

Elected unopposed

Illingworth 23rd Nov 1892

By-election to replace Brear,

elevated to the Aldermanic Bench

Edwin Turner Lib 522

S. Woodhead Con 502

Turner retires 1894

North 23rd Nov 1892

By-election to replace Brear,

Double return

John Bunney Lib 629

J. Stansfield Con 423

F. Wilkinson Lab 150

Bunney retires 1893

Northowram 23rd Nov 1892

By-election to replace Booth & Tattersall, elevated to the Aldermanic Bench

Isaac Firth Lib 550

Jonas Crossland Lib 516

C. Parker Con 515

J. Wood Con 511

Firth retires 1894

Crossland retires 1893

Ovenden 23rd Nov 1892

By-election to replace Coe & Walsh, elevated to the Aldermanic Bench

Harry Skelton Con 530

Abraham Earnshaw Lib 508

J. Radcliffe Lib 441

E. Hindle Lab 291

Skelton retires 1895

Earnshaw retires 1893

Pellon 23rd Nov 1892

By-election to replace Robinson, elevated to the Aldermanic Bench

James Butler Lib 633

G. Howarth Ind 525

Butler retires 1895

Skircoat 23rd Nov 1892

By-election to replace Patchett, elevated to the Aldermanic Bench

William Gaukroger Con 679

T. Hey Lib 543

Gaukroger retires 1895

Central 17th Aug 1893

By-election to replace Brook, elevated to the Aldermanic Bench

Henry Rushworth Con 681

F. King Lib 544

Rushworth retires 1895

Aldermen retiring 1895

James Booth Lib

William Brear Con

Samuel Midgley Lib

John Smith Lib

James Tattersall Lab

Joseph Whitaker Con

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Joseph Brook Lib (from Aug 1893)

John Coe Lib

James Davis Lib (died July 1893)

John Patchett Lib

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

William Brear was elected to serve in both the Illingworth and North wards. He had to vacate one ward (double return) however he was subsequently raised to the Aldermanic Bench thus creating two vacancies.

1st November 1893

Elected to retire in 1896

Central

John Fawthrop Con 574

*R. Maude Lib 545

J. Parker Lab 303

East

*J. Turner Spencer Con 615

C. Webster Lib 588

Illingworth

*Leonard Calvert Lib 617

P. Speak Con 476

Kingston

*David Woodhead Con 815

W. Pickles Lib 520

North

*John Bunney Lib 549

F. Wilkinson Lab 434

Northowram

*Jonas Crossland Lib

Returned unopposed

Ovenden

Joseph Hartley Lib 666

H. Tyson Lab 438

Pellon

George Robinson Lib 581

*T. Davenport Lab 555

Skircoat

*William Longbottom Lib 633

C. Rhodes Con 393

E. Marsden Lab 177

South

Alfred Arnold Con 657

*J. Mitchell Lib 628

Southowram

*Henry Greenwood Lib

Returned unopposed

West

John H. Whitley Lib 991

H. Backhouse Lab 279

North 20th June 1894

By-election to replace Walker, died

George Robinson Con 619

F. Wilkinson Lab 475

Robinson retires 1894

Aldermen retiring 1895

James Booth Lib

William Brear Con

Samuel Midgley Lib

John Smith Lib

James Tattersall Lab

Joseph Whitaker Con

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Joseph Brook Lib

John Coe Lib

John Patchett Lib

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

1st November 1894

Elected retire in 1897

Central

Thomas Farnell Con

Elected unopposed

East

*James Wilson Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Edwin Turner Lib 633

J. Ramsden Con 613

Kingston

*George Tyson Con

Returned unopposed

North

*George Robinson Con

Returned unopposed

Northowram

Charles Parker Con 566

*I. Firth Lib 503

J. Parker Lab 139

Ovenden

*James Naylor Lib

Returned unopposed

Pellon

*William Wainhouse Lib 627

T. Davenport Lab 575

Skircoat

*George Smith Lib

Returned unopposed

South

Joseph Taylor Con 728

J. Mitchell Lib 572

Southowram

John Baldwin Con 620

*J. Beever Lab 516

West

Frederick Bancroft Lib 732

H. Balme Con 715

Aldermen retiring 1895

James Booth Lib

William Brear Con

Samuel Midgley Lib

John Smith Lib

James Tattersall Lab

Joseph Whitaker Con

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Joseph Brook Lib

John Coe Lib

John Patchett Lib

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

1st November 1895

Elected retire in 1898

Central

*Henry Rushworth Con 793

A. Whitaker Lib 522

East

*Richard Hodgson Con

Returned unopposed

Illingworth

*William Brear Con 666

*B. Firth Lib 663

Kingston

*Wheater White Lib

Returned unopposed

North

*Walter Smith Con 574

J. Parker Lab 418

Northowram

*William Spencer Con 618

W. Wallace Lib 559

Ovenden

*Harry Skelton Con

Elected unopposed

Pellon

*Joseph Whitaker Con 611

*J. Butler Lib 519

M. Blatchford Lab 174

Skircoat

*William Gaukroger Con 703

T. Hey Lib 632

South

Josiah Wade Lib 670

*T Braithwaite Con 537

Southowram

*Henry Raper Con 579

W. Pickles Lib 420

West

*Thomas Greenwood Ind

Returned unopposed

East 26th Nov 1895

By-election to replace Hodgson, Wilson & Spencer, elevated to the Aldermanic Bench

William Hebden Lib 664

John Simpson Lib 632

Edmond West-Symes Con 602

M. Chambers Con 540

J. Lister Lab 533

E. Haley Con 500

Hebden retires 1898

Simpson retires 1897

West-Symes retires 1896

Kingston 26th Nov 1895

By-election to replace Woodhead, elevated to the Aldermanic Bench

Thomas Dodd Lib 862

J. Tattersall Con 576

Dodd retires 1896

Skircoat 26th Nov 1895

By-election to replace Gaukroger, elevated to the Aldermanic Bench

Thomas Hey Lib 809

J. Oddie Con 523

Hey retires 1898

West 18th Dec 1895

By-election to replace Bancroft, died

Edwin Naylor Lib 770

H. Balme Con 686

Naylor retires 1897

Skircoat 12th Aug 1896

By-election to replace Smith,

elevated to the Aldermanic Bench

Alfred Bottomley Lib 563

A. Hodgson Ind 393

Bottomley retires 1897

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Joseph Brook Lib

John Coe Lib

John Patchett Lib

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Gaukroger Con

Richard Hodgson Con

George Smith Lib (from Aug 1896)

J. Turner Spencer Con

James Wilson Lib (died June 1896)

David Woodhead Con

Brear and Whitaker were serving alderman when seeking election as councillors.

2nd November 1896

Elected retire in 1899

Central

*John Fawthrop Con 731

A. Whitaker Lib 644

East

*Edmond West-Symes Con

Returned unopposed

Illingworth

*Leonard Calvert Lib 744

J. Ramsden Con 604

Kingston

*Thomas Dodd Lib 831

W. Bailey Con 618

North

Thomas Scott Lib 512

H. Balme Con 438

J. Parker Lab 331

Northowram

*Jonas Crossland Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Joseph Hartley Lib

Returned unopposed

Pellon

Abraham Fawcett Lib 574

R. Thomas Con 440

A. Taylor Lab 256

Skircoat

*William Longbottom Lib 698

J. Bairstow Lib 402

South

Robert Kerr Lib 675

W. Hanson Con 602

Southowram

*Henry Greenwood Lib 651

A. Hodgson Con 356

West

*John H. Whitley Lib

Returned unopposed

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Joseph Brook Lib

John Coe Lib

John Patchett Lib

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Gaukroger Con

Richard Hodgson Con

J. Turner Spencer Con

George Smith Lib

David Woodhead Con

1st November 1897

Elected retire in 1900

Central

Robert Maude Lib 688

*T. Farnell Con 604

East

*John Simpson Lib

Returned unopposed

Illingworth

Benjamin Firth Lib

Elected unopposed

Kingston

*George Tyson Con 892

J. Drake Lib 811

North

James Parker Lab 636

M. McHugh Lib 524

Northowram

*Charles Parker Con

Returned unopposed

Ovenden

*James Naylor Lib

Returned unopposed

Pellon

Alfred Binns Lib 637

A. Taylor Lab 552

Skircoat

*Alfred Bottomley Lib

Returned unopposed

South

*Joseph Taylor Con

Returned unopposed

Southowram

*John Baldwin Con

Returned unopposed

West

*Edwin Naylor Lib

Returned unopposed

Skircoat 2nd Dec 1897

By-election to replace Bottomley, elevated to the Aldermanic Bench

James Pearson Con 712

J. Farrar Lib 686

Pearson retires 1900

Aldermen retiring 1898

Michael Booth Lib

Alfred Bottomley Lib (from Dec 1897)

Joseph Brook Lib

John Coe Lib

John Patchett Lib (resigned Nov 1897)

Enoch Robinson Lib

John Walsh Lib

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Gaukroger Con

Richard Hodgson Con

J. Turner Spencer Con

George Smith Lib

David Woodhead Con

1st November 1898

Elected retire in 1901

Central

*Henry Rushworth Con

Returned unopposed

East

*William Hebden Lib

Returned unopposed

Illingworth

*William Brear Con

Returned unopposed

Kingston

Joe Brearley Lib 843

W. Bailey Con 692

North

*Walter Smith Con 568

J. Bunney Lib 484

Northowram

*William Spencer Con

Returned unopposed

Ovenden

Benjamin Berry Lib 653

*H. Skelton Con 593

Pellon

Thomas Perks Lib 682

A. Taylor Lab 544

Skircoat

*Thomas Hey Lib

Returned unopposed

South

*Josiah Wade Lib

Returned unopposed

Southowram

George Wadsworth Lib 566

*H. Raper Con 532

West

James Coton Lib 813

J. Sowood Lab 458

West 20th Dec 1898

By-election to replace Naylor, resigned

John Mitchell Lib 684

J. Sowood Lab 305

Mitchell retires 1900

East 17th Oct 1899

By-election to replace Simpson, elevated to the Aldermanic Bench

Joseph Collinson Lib retires 1900

Elected unopposed

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Gaukroger Con

Richard Hodgson Con

J. Turner Spencer Con

George Smith Lib

David Woodhead Con

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Alfred Bottomley Lib

Joseph Brook Lib (died Sept 1899)

John Coe Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib (from Oct 1899)

John Walsh Lib

1st November 1899

Elected retire in 1902 (new ward Skircoat West, added territory to County Borough. The former Skircoat ward renamed as Skircoat East).

Central

Priestley Alderson Con 605

H. Barrett Lab 463

East

Ezra Pinder Con

Elected opposed

Illingworth

*Leonard Calvert Lib

Returned opposed

Kingston

*Thomas Dodd Lib

Returned opposed

North

Robert Morley Lab 595

H. Wayman Con 508

Northowram

*Jonas Crossland Lib

Returned opposed

Ovenden

*Joseph Hartley Lib

Returned opposed

Pellon

*Abraham Fawcett Lib 716

A. Taylor Lab 475

Skircoat East

Howard Clay Lib

Elected opposed

Skircoat West

George Alderman Lib 265

John Swaine Lib 216

Lewis Shoesmith Con 204

J. Haigh Lib 201

T. Mitchell Con 167

W. Smeeton Con 113

Alderman retires 1902

Swaine retires 1901

Shoesmith retires 1900

South

*Robert Kerr Lib

Returned opposed

Southowram

Henry Raper Con 461

A. Thornton Lab 358

West

*John H. Whitley Lib 885

J. Sowood Lab 325

East 14th Nov 1899

By-election to replace Hebden, resigned

James Clark Lib retires 1901

Elected opposed

Illingworth 22nd Nov 1899

By-election to replace Firth, elevated to the Aldermanic Bench

Edwin Turner Lib retires 1900

Elected opposed

Illingworth 24th Aug 1900

By-election to replace Calvert, elevated to the Aldermanic Bench

Squire Chapman Lib retires 1902

Elected unopposed

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Gaukroger Con

Richard Hodgson Con

J. Turner Spencer Con

George Smith Lib

David Woodhead Con

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Alfred Bottomley Lib (resigned July 1900)

Leonard Calvert Lib (from Aug 1900)

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

John Walsh Lib

Additional alderman required because of the new ward

1st November 1900

Those elected retire in 1903 (Further territory added to the County Borough. New wards Northowram & Warley. Former Northowram ward renamed Akroydon, former Skircoat East ward renamed Skircoat and the former Skircoat West ward renamed Copley).

Akroydon

*Charles Parker Con

Returned unopposed

Central

*Robert Maude Lib 572

H. Barrett Lab 534

Copley

*Lewis Shoesmith Con 238

J. Haigh Lib 207

East

*Joseph Collinson Lib

Returned unopposed

Illingworth

Edward Stansfield Lib

Elected unopposed

Kingston

*George Tyson Con 973

J. Sowood Lab 378

North

*James Parker Lab 778

M. McHugh Lib 484

Northowram

Saville Holmes Lib retires 1903

Ira Hainsworth Lib retires 1902

William Oates Con retires 1901

Elected unopposed – order of retirement drawn by lot

Ovenden

*James Naylor Lib 710

S. Spencer Con 530

Pellon

*Alfred Binns Lib 698

A. Taylor Lab 533

Skircoat

*James Pearson Con 666

J. Rice-Jones Lib 639

South

*Joseph Taylor Con

Returned unopposed

Southowram

*John Baldwin Con

Returned unopposed

Warley

Simeon Park Lib 164

William Holland Con 147

James Brotherton Lib 118

R. Shoesmith Con 89

S. Schofield Lib 88

J. Schofield Con 67

Park retires 1903

Holland retires 1902

Brotherton retires 1901

West

*John Mitchell Lib

Returned unopposed

South 23rd Nov 1900

By-election to replace Wade, elevated to the Aldermanic Bench

Joseph Whitaker Con 664

J. Whittaker Lib 525

Whitaker retires 1901

Illingworth 28th Feb 1901

By-election to replace Brear, elevated to the Aldermanic Bench

John Sutcliffe Con retires 1901

Elected unopposed

West 11th April 1901

By-election to replace Coton, died

Arthur Crabtree Lib retires 1901

Elected unopposed

Aldermen retiring 1901

Thomas Braithwaite Con

William Brear Con (from Feb 1901)

William Gaukroger Con (died Jan 1901)

Richard Hodgson Con

J. Turner Spencer Con

George Smith Lib

David Woodhead Con

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

Josiah Wade Lib

John Walsh Lib

Alderman retiring 1907

William Wallace Lib

Additional aldermen because of the two new wards

1st November 1901

Elected retire in 1904

Akroydon

Jennings Sowood Lab 559

*W. Spencer Con 464

Central

Arthur Taylor Lab 678

H. Balme Con 417

Copley

*John Swaine Lib

Returned unopposed

East

*James Clark Lib

Returned unopposed

Illingworth

*John Sutcliffe Con

Returned unopposed

Kingston

*Joe Brearley Lib

Returned unopposed

North

John Marshall Lib 556

*W. Smith Con 438

Northowram

*William Oates Con

Returned unopposed

Ovenden

*Benjamin Berry Lib

Returned unopposed

Pellon

William Greenwood Lib

Elected unopposed

Skircoat

*Thomas Hey Lib

Returned unopposed

South

*Joseph Whitaker Con

Returned unopposed

Southowram

*George Wadsworth Lib 681

W. Denton Con 354

Warley

*James Brotherton Lib 192

J. Schofield Con 62

West

*Arthur Crabtree Lib

Returned unopposed

Akroydon 22nd Nov 1901

By-election to replace Crossland, elevated to the Aldermanic Bench

James Horsfield Lib 658

S. Firth Con 402

Horsfield retires 1902

Kingston 22nd Nov 1901

By-election to replace Tyson, elevated to the Aldermanic Bench

John Drake Lib retires 1903

Elected unopposed

Southowram 22nd Nov 1901

By-election to replace Baldwin, elevated to the Aldermanic Bench

Arthur Broadley Lab 600

W. Denton Con 382

Broadley retires 1903

West 22nd Nov 1901

By-election to replace Mitchell, elevated to the Aldermanic Bench

John Dalton Lib retires 1903

Elected unopposed

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

Josiah Wade Lib

John Walsh Lib

Alderman retiring 1907

John Baldwin Con

William Brear Con

Jonas Crossland Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

George Tyson Con

William Wallace Lib

1st November 1902

Elected retire in 1905

Akroydon

*James Horsfield Lib

Returned unopposed

Central

Montague Blatchford Lab 648

*P. Alderson Con 404

Copley

*George Alderman Lib

Returned unopposed

East

*Ezra Pinder Con 538

S. Sutcliffe Lib 316

Illingworth

*Squire Chapman Lib

Returned unopposed

Kingston

*Thomas Dodd Lib 936

H. Bedford Con 589

North

*Robert Morley Lab 792

T. Job Con 277

Northowram

*Ira Hainsworth Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Joseph Hartley Lib

Returned unopposed

Pellon

*Abraham Fawcett Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Howard Clay Lib

Returned unopposed

South

*Robert Kerr Lib

Returned unopposed

Southowram

William Pickles Lib

Elected unopposed

Warley

Henry Starr Lib 202

*William Holland Con 198

West

Arthur Whitaker Lib

Elected unopposed

Skircoat 22nd Oct 1903

By-election to replace Hey, elevated to the Aldermanic Bench

Richard Ward Lib 765

D. Woodhead Con 325

Ward retires 1904

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

Josiah Wade Lib

John Walsh Lib

Alderman retiring 1907

John Baldwin Con (resigned Sept 1903)

William Brear Con

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib (from Oct 1903)

John Mitchell Lib

George Smith Lib

George Tyson Con

William Wallace Lib

2nd November 1903

Elected retire in 1906

Akroydon

*Charles Parker Con

Returned unopposed

Central

Alfred Seed Lib

Elected unopposed

Copley

*Lewis Shoesmith Con

Returned unopposed

East

*Joseph Collinson Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Edward Stansfield Lib

Returned unopposed

Kingston

Isaac Skinner Lib 855

H. Bedford Con 580

North

*James Parker Lab

Returned unopposed

Northowram

John Fawthrop Con 312

L. Gelder Lib 300

Ovenden

William Sunderland Lib 493

G. Willson Lab 413

Pellon

*Alfred Binns Lib

Returned unopposed

Skircoat

Joseph Waddington Lib 880

W. Taylor Con 491

South

*Joseph Taylor Con

Returned unopposed

Southowram

*Arthur Broadley Lab 579

J. Shore Con 460

Warley

*Simeon Park Lib

Returned unopposed

West

*John Dalton Lib

Returned unopposed

Southowram 5th May 1904

By-election to replace Pickles, died

Luke Gelder Lib 628

J. Shore Con 411

Gelder retires 1905

Aldermen retiring 1904

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

Josiah Wade Lib

John Walsh Lib

Alderman retiring 1907

William Brear Con

Joe Brearley Lib (from Oct 1904)

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

George Tyson Con (resigned Sept 1904)

William Wallace Lib

1st November 1904

Elected retire in 1907

Akroydon

*Jennings Sowood Lab

Returned unopposed

Central

*Arthur Taylor Lab

Returned unopposed

Copley

*John Swaine Lib

Returned unopposed

East

*James Clark Lib

Returned unopposed

Illingworth

*John Sutcliffe Con 571

G. Willson Lab 504

Kingston

James Pickles Lib

Elected unopposed

North

Herbert Sutcliffe Lib 491

W. Smith Con 420

Northowram

*William Oates Con

Returned unopposed

Ovenden

*Benjamin Berry Lib

Returned unopposed

Pellon

*William Greenwood Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Richard Ward Lib

Returned unopposed

South

*Joseph Whitaker Con

Returned unopposed

Southowram

*George Wadsworth Lib

Returned unopposed

Warley

Mark Crossley Lib

Elected unopposed

West

*Arthur Crabtree Lib

Returned unopposed

South 11th Nov 1904

By-election to replace Kerr, died

Robert Maude Lib retires 1905

Elected unopposed

Southowram 24th Nov 1904

By-election to replace Wadsworth, elevated to the Aldermanic Bench

John Asquith Lib retires 1907

Elected unopposed

South 29th June 1905

By-election to replace Taylor, resigned

David Wright Con retires 1906

Elected unopposed

East 29th June 1905

By-election to replace Clark, resigned

James Stoddart Lib retires 1907

Elected unopposed

Northowram 6th Oct 1905

By-election to replace Oates, resigned

John Crossley Lib 304

A. MacAuley Con 213

Crossley retires 1907

Alderman retiring 1907

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1910

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib

Josiah Wade Lib

George Wadsworth Lib (died Oct 1905)

1st November 1905

Elected retire in 1908

Akroydon

*James Horsfield Lib 658

C. Spencer Con 584

Central

Jonas Brooksbank Con 608

M. Smith Lab 499

Copley

*George Alderman Lib

Returned opposed

East

*Ezra Pinder Con

Returned opposed

Illingworth

Kaye Aspinall Con 500

J. Thomas Lib 361

G. Willson Lab 256

Kingston

*Thomas Dodd Lib 788

R. Sykes Con 770

North

John Brooks Con 632

*R. Morley Lab 607

Northowram

Joseph Walsh Con 307

*I. Hainsworth Lib 299

Ovenden

*Joseph Hartley Lib

Returned opposed

Pellon

*Abraham Fawcett Lib

Returned opposed

Skircoat

*Howard Clay Lib

Returned opposed

South

*Robert Maude Lib

Returned opposed

Southowram

*Luke Gelder Lib 732

W. Taylor Con 421

Warley

Arthur McCrea Con 250

*H. Starr Lib 221

West

Henry Sutcliffe Con 618

J. Asquith Lib 573

South 23rd Nov 1905

By-election to replace Whitaker, elevated to the Aldermanic Bench

Rufus Sykes Con retires 1907

Elected unopposed

Alderman retiring 1907

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1910

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

John Simpson Lib (resigned Oct 1906)

Josiah Wade Lib

Joseph Whitaker Con (from Nov 1905)

1st November 1906

Elected retire in 1909

Akroydon

Charles Spencer Con 610

W. Smith Lab 570

Central

*Alfred Seed Lib 622

J. Worsnop Lab 475

Copley

*Lewis Shoesmith Con 250

T. Le Dieu Lab 246

East

*Joseph Collinson Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Edward Stansfield Lib 375

J. Hustwick Lab 259

Kingston

*Isaac Skinner Lib 1003

M. Blatchford Lab 550

North

Robert Morley Lab 676

E. Smith Con 489

Northowram

David Hanson Lib 322

*J. Fawthrop Con 293

Ovenden

Allen North Lib 641

S. Hoyle Lab 457

Pellon

John Walton Lib 847

W. Tidswell Lab 544

Skircoat

William Bancroft Con 1105

P. Lambert Lab 353

South

*David Wright Con 787

E. Stansfield Lab 188

Southowram

*Arthur Broadley Lab 614

S. Shaw Lib 428

Warley

*Simeon Park Lib 172

A. Clegg Lab 117

West

*John Dalton Lib 722

P. Boland Lab 454

Skircoat 27th Nov 1906

By-election to replace Ward, elevated to the Aldermanic Bench

Percy Metcalfe Lib retires 1907

Elected unopposed

Pellon 20th Dec 1906

By-election to replace Greenwood, died

James Holden Lib 556

W. Tidswell Lab 412

Holden retires 1907

Pellon 6th June 1907

By-election to replace Walton, died

William Ingham Lib 703

W. Tidswell Lab 389

Ingham retires 1909

Alderman retiring 1907

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1910

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Enoch Robinson Lib

Josiah Wade Lib

Richard Ward Lib (from Nov 1906)

Joseph Whitaker Con

1st November 1907

Elected retire in 1910

Akroydon

*Jennings Sowood Lab 650

T. Oldfield Ind 484

Central

*Arthur Taylor Lab 546

A. Hind Lib 376

Copley

Thomas Le Dieu Lab 219

W. Royds Con 185

J. Lawson Lib 140

East

*James Stoddart Lib

Returned unopposed

Illingworth

George Ramsden Con 654

J.Hanson Lib 493

Kingston

*James Pickles Lib 576

A. Brook Con 531

M. Blatchford Lab 515

North

William Smith Lab 562

*H. Sutcliffe Lib 341

E. Smith Con 300

Northowram

*John Crossley Lib

Returned unopposed

Ovenden

Walter Barrett Con 418

*B. Berry Lib 382

S. Hoyle Lab 319

Pellon

*James Holden Lib 519

J. Foster Con 511

W. Tidswell Lab 404

Skircoat

*Percy Metcalfe Lib

Returned unopposed

South

*Rufus Sykes Con

Returned unopposed

Southowram

*John Asquith Lib 485

J. Worsnop Lab 446

E. Hughes Con 241

Warley

*Mark Crossley Lib

Returned unopposed

West

John Garside Con 570

*A. Crabtree Lib 558

North 19th Mar 1908

By-election to replace Morley, elevated to the Aldermanic Bench

William Court Lab 524

J. Burke Cath 520

Court retires 1909

Skircoat 19th Oct 1908

By-election to replace Metcalfe, resigned

Frederick Whitley Thomson Lib

retires 1910Elected unopposed

Aldermen retiring 1910

Michael Booth Lib

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab (from Mar 1908)

Enoch Robinson Lib

Josiah Wade Lib (died Feb 1908)

Richard Ward Lib

Joseph Whitaker Con

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

William Wallace Lib

2nd November 1908

Elected retire in 1911

Akroydon

*James Horsfield Lib

Returned unopposed

Central

*Jonas Brooksbank Con 592

W. Tidswell Lab 455

Copley

*George Alderman Lib 333

S. Sharp Lab 219

East

*Ezra Pinder Con

Returned unopposed

Illingworth

Oates Fearnley Con

Elected unopposed

Kingston

Robert Thomas Con 719

T. Dodd Lib 588

E. Leach Lab 567

North

John Burke Cath 658

J. O’Rourke Lab 618

Northowram

Moses Briggs Con

Elected unopposed

Ovenden

*Joseph Hartley Lib

Returned unopposed

Pellon

*Abraham Fawcett Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Howard Clay Lib

Returned unopposed

South

William Branson Lib 555

S. Halliwell Con 542

Southowram

Fred Denton Lib 726

A. Worsnop Lab 467

Warley

William Butterworth Lib

Elected unopposed

West

Henry Farrar Lib 557

H. Sutcliffe Con 479

R. McHugh Lab 319

Skircoat 18th Jan 1909

By-election to replace Whitley Thomson, elevated to the Aldermanic Bench

Arthur Crabtree Lib retires 1910

Elected unopposed

Ovenden 5th Apr 1909

By-election to replace North, died

William Spencer Con 600

T. Dodd Lib 397

S. Sharp Lab 183

Spencer retires 1909

South 17th Aug 1909,

By-election to replace Wright, died

Sam Halliwell Con retires 1909

Elected unopposed

Aldermen retiring 1910

Michael Booth Lib (died Dec 1908)

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Enoch Robinson Lib

Richard Ward Lib

Joseph Whitaker Con

Frederick Whitley Thomson Lib (from Jan 1909)

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib

George Smith Lib

William Wallace Lib

1st November 1909

Elected retire in 1912

Akroydon

*Charles Spencer Con 626

T. Oldfield Lib 561

Central

*Alfred Seed Lib

Returned unopposed

Copley

Benjamin Kitson Con 266

W. Broadbent Lab 259

East

*Joseph Collinson Lib

Returned unopposed

Illingworth

Albert Mitchell Lib

Elected unopposed

Kingston

*Isaac Skinner Lib 694

A. Collingwood Con 572

E. Leach Lab 563

North

*William Court Lab 626

E. Smith Con 597

Northowram

*David Hanson Lib

Returned unopposed

Ovenden

*William Spencer Con

Returned unopposed

Pellon

*William Ingham Lib

Returned unopposed

Skircoat

Charles Smithson Lib

Elected unopposed

South

*Sam Halliwell Con 671

J. Todd Lib 580

Southowram

*Arthur Broadley Lab

Returned unopposed

Warley

Richard Goggs Lab 194

*S. Park Lib 115

West

Abraham Greenwood Lib 626

R. McHugh Lab 356

East 26th May 1910

By-election to replace Collinson, elevated to the Aldermanic Bench

John Jagger Lib 462

R. Hodgson Con 461

Jagger retires 1912

Northowram 18th Aug 1910

By-election to replace Hanson, resigned

John Broadbent Lib 279

J. Fawthrop Con 249

Ovenden 22nd Oct 1910

By-election to replace Hartley, died

Medley Hall Lib 512

*R. Morley Lab 473

Hall retires 1911

Aldermen retiring 1910

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Enoch Robinson Lib

Richard Ward Lib

Joseph Whitaker Con

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Joseph Collinson Lib (from May 1910)

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

John Mitchell Lib (resigned Apr 1910)

George Smith Lib

William Wallace Lib

Morley was a serving alderman when he sought election at the by-election.

1st November 1910

Elected retire in 1913

Akroydon

*Jennings Sowood Lab

Returned unopposed

Central

*Arthur Taylor Lab

Returned unopposed

Copley

William Broadbent Lab 213

S. Wright Lib 201

J. Swaine Ind 128

East

Albert Carnelly Con 583

*J. Stoddart Lib 412

Illingworth

*George Ramsden Con

Returned unopposed

Kingston

*James Pickles Lib

Returned unopposed

North

Herbert Sutcliffe Lib 566

*W. Smith Lab 510

Northowram

*John Crossley Lib

Returned unopposed

Ovenden

James Brook Lib 597

*W. Barrett Con 565

Pellon

Jonas Foster Con 748

*J. Holden Lib 597

Skircoat

*Arthur Crabtree Lib 791

A. Gray Con 651

South

*Rufus Sykes Con

Returned unopposed

Southowram

*John Asquith Lib

Returned unopposed

Warley

*Mark Crossley Lib

Returned unopposed

West

*John Garside Con 645

T. Booth Lib 480

East 22nd Nov 1910

By-election to replace Pinder, elevated to the Aldermanic Bench

Richard Hodgson Con 667

J. Stoddart Lib 427

Hodgson retires 1911

Kingston 12th Jan 1911

By-election to replace Skinner, died

Joseph Redman Con 615

A. Whittaker Lib 605

E. Leach Lab 455

Redman retires 1912

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Joseph Collinson Lib (died Sept 1911)

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

George Ramsden Con (from Oct 1911)

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1916

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Ezra Pinder Con

Enoch Robinson Lib

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

1st November 1911

Elected retire in 1914

Akroydon

*James Horsfield Lib

Returned unopposed

Central

*Jonas Brooksbank Con 539

C. Brown Lab 382

Copley

William Clegg Lab 259

*G. Alderman Lib 239

East

*Richard Hodgson Con

Returned unopposed

Illingworth

Robert Horner Con 586

W. Tomlinson Lib 296

J. Hustwick Lab 158

Kingston

*Robert Thomas Con 752

A. Whittaker Lib 649

W. Brearley Lab 380

North

*John Burke Cath 567

W. Smith Lab 533

Northowram

*Moses Briggs Con

Returned unopposed

Ovenden

*Medley Hall Lib 590

J. Wainhouse Con 585

Pellon

*Abraham Fawcett Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Howard Clay Lib

Returned unopposed

South

*William Branson Lib

Returned unopposed

Southowram

*Fred Denton Lib 450

S. Jackson Con 398

J. Ingle Lab 318

Warley

*William Butterworth Lib 220

J. Swaine Con 199

West

*Henry Farrar Lib 740

J. Smith Con 541

Illingworth 6th Nov 1911

By-election to replace Ramsden, elevated to the Aldermanic Bench

Sidney Woodhead Con 681

D. Hanson Lib 518

E. Howarth Lib 41

Woodhead retires 1913

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib

Thomas Hey Lib

George Ramsden Con

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1916

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Ezra Pinder Con

Enoch Robinson Lib

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

1st November 1912

Elected retire in 1915

Akroydon

*Charles Spencer Con 708

W. Smith Lab 511

Central

*Alfred Seed Lib

Returned unopposed

Copley

Arthur Longbottom Lab 242

S. Wright Lib 223

J. Swaine Con 115

East

Henry Lightowler Con 565

J. Jagger Lib 559

Illingworth

Benjamin Longbottom Con 603

*A. Mitchell Lib 417

Kingston

*Joseph Redman Con 830

E. Leach Lab 709

North

*William Court Lab 539

E. Smith Con 497

Northowram

*John Broadbent Lib

Returned unopposed

Ovenden

*William Spencer Con

Returned unopposed

Pellon

*William Ingham Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Charles Smithson Lib 894

G. Gledhill Con 834

South

*Sam Halliwell Con

Returned unopposed

Southowram

*Arthur Broadley Lab

Returned unopposed

Warley

Thomas Helliwell Lib

Elected unopposed

West

*Abraham Greenwood Lib

Returned unopposed

Pellon 18th Feb 1913

By-election to replace Ingham, elevated to the Aldermanic Bench

Arthur Oates Lib retires 1915

Elected unopposed

Alderman retiring 1913

William Brear Con

Joe Brearley Lib

Jonas Crossland Lib (died Jan 1913)

Thomas Hey Lib

William Ingham Lib (from Feb 1913)

George Ramsden Con

George Smith Lib

William Wallace Lib

Aldermen retiring 1916

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Ezra Pinder Con

Enoch Robinson Lib

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

1st November 1913

Elected retire in 1916

Akroydon

Henry Shackleton Lab 644

H. Oates Con 567

Central

*Arthur Taylor Lab 490

E. Smith Con 415

Copley

Sam Wright Lib 271

*W. Broadbent Lab 254

S. Howarth Ind 57

East

*Albert Carnelly Con 604

W. Greenwood Lib 477

Illingworth

*Sidney Woodhead Con

Returned unopposed

Kingston

Arthur Whittaker Lib 888

J. Swaine Con 760

North

*Herbert Sutcliffe Lib 772

R. McHugh Lab 357

Northowram

*William Wallace Lib

Returned unopposed

Ovenden

*George Ramsden Con 652

J. Skelton Lib 619

Pellon

*Jonas Foster Con 775

E. Hardy Lab 401

Skircoat

George Gledhill Con 784

A, Crabtree Lib 680

U. Bairstow Ind 367

South

*Rufus Sykes Con 642

J. Law Lab 185

Southowram

Ernest Hunter Lab 619

D. Hanson Lib 421

T. Hollas Con 256

Warley

*Mark Crossley Lib

Returned unopposed

West

*John Garside Con 550

C. Whitaker Ind 165

South 27th Nov 1913

By-election to replace Sykes, elevated to the Aldermanic Bench

John Mackintosh Lib 699

J. Sugden Con 618

Mackintosh retires 1916

West 27th Nov 1913

By-election to replace Garside, elevated to the Aldermanic Bench

John Crossley Lib 523

H. Turner Con 500

J. Law Lab 280

Crossley retires 1916

Central 27th Nov 1913

By-election to replace Brooksbank & Taylor, elevated to the Aldermanic Bench

Joseph Waddington Lib 680

Edgar Smith Con 570

W. Broadbent Lib 552

Waddington retires 1916

Smith retires 1914

Akroydon 27th Nov 1913

By-election to replace Spencer, elevated to the Aldermanic Bench

Tom Oldfield Lib 725

H. Oates Con 538

Oldfield retires 1915

Ovenden 27th Nov 1913

By-election to replace Ramsden, elevated to the Aldermanic Bench

John Skelton Lib 725

J. Wainhouse Con 540

Skelton retires 1916

Illingworth 20th Dec 1913

By-election to replace Woodhead, died

Midgley Calvert Con retires 1916

Elected unopposed

Southowram 15th Oct 1914

By-election to replace Hunter, resigned

Albert Walters Lab retires 1916

Elected unopposed

Skircoat 15th Oct 1914

By-election to replace Smithson, resigned

Thomas Hey Lib retires 1915

Elected unopposed

Aldermen retiring 1916

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib (from Oct 1914)

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Ezra Pinder Con

Enoch Robinson Lib (resigned Oct 1914)

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1919

Jonas Brooksbank Con

John Garside Con

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

Ramsden and Wallace were serving aldermen when seeking election as councillors.

Electoral truce after commencement of WW1

2nd November 1914

Elected retire in 1917

Akroydon

*James Horsfield Lib

Returned unopposed

Central

*Edgar Smith Con

Returned unopposed

Copley

*William Clegg Lab

Returned unopposed

East

*Richard Hodgson Con

Returned unopposed

Illingworth

*Robert Horner Con

Returned unopposed

Kingston

*Robert Thomas Con

Returned unopposed

North

*John Burke Cath

Returned unopposed

Northowram

*Moses Briggs Con

Returned unopposed

Ovenden

*Medley Hall Lib

Returned unopposed

Pellon

James Holden Lib

Elected unopposed

Skircoat

*Howard Clay Lib

Returned unopposed

South

*William Branson Lib

Returned unopposed

Southowram

*Fred Denton Lib

Returned unopposed

Warley

*William Butterworth Lib

Returned unopposed

West

*Henry Farrar Lib

Returned unopposed

Ovenden 11th Nov 1914

By-election to replace Spencer, resigned

James Wainhouse Con retires 1915

Elected unopposed

West 2nd Mar 1915

By-election to replace Farrar, died

John Foster Lib retires 1917

Elected unopposed

Kingston 15th June 1915

By-election to replace Thomas, elevated to the Aldermanic Bench

John Swaine Ind retires 1917

Elected unopposed

Aldermen retiring 1916

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Ezra Pinder Con (resigned Mar 1915)

Robert Thomas Con (from May 1915)

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1919

Jonas Brooksbank Con

John Garside Con

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

Electoral truce continues.

1st November 1915

Elections & Registrations Act 1915 applies – elections suspended, vacancies filled by co-option, all retirements extended by one year.

Akroydon

*Tom Oldfield Lib retires 1916

*Henry Shackleton Lab retires 1917

*James Horsfield Lib retires 1918

Central

*Alfred Seed Lib retires 1916

*Joseph Waddington Lib retires 1917

*Edgar Smith Con retires 1918

Copley

*Arthur Longbottom Lab retires 1916

*Sam Wright Lib retires 1917

*William Clegg Lab retires 1918

East

*Henry Lightowler Con retires 1916

*Albert Carnelly Con retires 1917

*Richard Hodgson Con retires 1918

Illingworth

*Benjamin Longbottom Con

retires 1916

*Midgley Calvert Con retires 1917

*Robert Horner Con retires 1918

Kingston

*Arthur Whittaker Lib retires 1917

*John Swaine Ind retires 1918

North

*William Court Lab retires 1916

*Herbert Sutcliffe Lib retires 1917

*John Burke Cath retires 1918

Northowram

*John Broadbent Lib retires 1916

*William Wallace Lib retires 1917

*Moses Briggs Con retires 1918

Ovenden

*James Wainhouse Con retires 1916

*John Skelton Lib retires 1917

*Medley Hall Lib retires 1918

Pellon

*Arthur Oates Lib retires 1916

*Jonas Foster Con retires 1917

*James Holden Lib retires 1918

Skircoat

*Thomas Hey Lib retires 1916

*George Gledhill Con retires 1917

*Howard Clay Lib retires 1918

South

*Sam Halliwell Con retires 1916

*John Mackintosh Lib retires 1917

*William Branson Lib retires 1918

Southowram

*Arthur Broadley Lab retires 1916

*Albert Walters Lab retires 1917

*Fred Denton Lib retires 1918

Warley

*Thomas Helliwell Lib retires 1916

*Mark Crossley Lib retires 1917

*William Butterworth Lib retires 1918

West

*Abraham Greenwood Lib retires 1916

*John Crossley Lib retires 1917

*John Foster Lib retires 1918

Kingston 9th Nov 1915

Co-option to replace Redman, resigned

Herbert Turner Con retires 1916

Northowram 2nd Aug 1916

Co-option to replace Wallace, resigned

David Hanson Lib retires 1917

Pellon 4th Oct 1916

Co-option to replace Oates, resigned

Frank Slater Lib retires 1916

Aldermen retiring 1917

Leonard Calvert Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1920

Jonas Brooksbank Con

John Garside Con

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

1st November 1916

Elections & Local Elections Act 1915 applies – elections suspended, vacancies filled by co-option, all retirements extended by one year.

Akroydon

*Tom Oldfield Lib retires 1917

*Henry Shackleton Lab retires 1918

*James Horsfield Lib retires 1919

Central

*Alfred Seed Lib retires 1917

*Joseph Waddington Lib retires 1918

*Edgar Smith Con retires 1919

Copley

*Arthur Longbottom Lab retires 1917

*Sam Wright Lib retires 1918

*William Clegg Lab retires 1919

East

*Henry Lightowler Con retires 1917

*Albert Carnelly Con retires 1918

*Richard Hodgson Con retires 1919

Illingworth

*Benjamin Longbottom Con

retires 1917

*Midgley Calvert Con retires 1918

*Robert Horner Con retires 1919

Kingston

*Herbert Turner Con retires 1917

*Arthur Whittaker Lib retires 1918

*John Swaine Ind retires 1919

North

*William Court Lab retires 1917

*Herbert Sutcliffe Lib retires 1918

*John Burke Cath retires 1919

Northowram

*John Broadbent Lib retires 1917

*David Hanson Lib retires 1918

*Moses Briggs Con retires 1919

Ovenden

*James Wainhouse Con retires 1917

*John Skelton Lib retires 1918

*Medley Hall Lib retires 1919

Pellon

*Frank Slater Lib retires 1917

*Jonas Foster Con retires 1918

*James Holden Lib retires 1919

Skircoat

*Thomas Hey Lib retires 1917

*George Gledhill Con retires 1918

*Howard Clay Lib retires 1919

South

*Sam Halliwell Con retires 1917

*John Mackintosh Lib retires 1918

*William Branson Lib retires 1919

Southowram

*Arthur Broadley Lab retires 1917

*Albert Walters Lab retires 1918

*Fred Denton Lib retires 1919

Warley

*Thomas Helliwell Lib retires 1917

*Mark Crossley Lib retires 1918

*William Butterworth Lib retires 1919

West

*Abraham Greenwood Lib retires 1917

*John Crossley Lib retires 1918

*John Foster Lib retires 1919

South 2nd May 1917

Co-option to replace Halliwell, resigned

Joseph Sugden Con retires 1917

Skircoat 2nd May 1917

Co-option to replace Gledhill, resigned

Albert Gray Con retires 1918

East 24th Oct 1917

Co-option to replace Hodgson, elevated to the Aldermanic Bench

Harry Pinder Con retires 1919

Aldermen retiring 1918

Leonard Calvert Lib (died Oct 1917)

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1921

Jonas Brooksbank Con

John Garside Con (resigned Aug 1917)

Richard Hodgson Con (from Oct 1917)

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

1st November 1917

Elections & Local Elections Act 1915 applies – elections suspended, vacancies filled by co-option, all retirements extended by one year.

Akroydon

*Tom Oldfield Lib retires 1918

*Henry Shackleton Lab retires 1919

*James Horsfield Lib retires 1920

Central

*Alfred Seed Lib retires 1918

*Joseph Waddington Lib retires 1919

*Edgar Smith Con retires 1920

Copley

*Arthur Longbottom Lab retires 1918

*Sam Wright Lib retires 1919

*William Clegg Lab retires 1920

East

*Henry Lightowler Con retires 1918

*Albert Carnelly Con retires 1919

*Harry Pinder Con retires 1920

Illingworth

*Benjamin Longbottom Con

retires 1918

*Midgley Calvert Con retires 1919

*Robert Horner Con retires 1920

Kingston

*Herbert Turner Con retires 1918

*Arthur Whittaker Lib retires 1919

*John Swaine Ind retires 1920

North

*William Court Lab retires 1918

*Herbert Sutcliffe Lib retires 1919

*John Burke Cath retires 1920

Northowram

*John Broadbent Lib retires 1918

*David Hanson Lib retires 1919

*Moses Briggs Con retires 1920

Ovenden

*James Wainhouse Con retires 1918

*John Skelton Lib retires 1919

*Medley Hall Lib retires 1920

Pellon

*Frank Slater Lib retires 1918

*Jonas Foster Con retires 1919

*James Holden Lib retires 1920

Skircoat

*Thomas Hey Lib retires 1918

*Albert Gray Con retires 1919

*Howard Clay Lib retires 1920

South

* Joseph Sugden Con retires 1918

*John Mackintosh Lib retires 1919

*William Branson Lib retires 1920

Southowram

*Arthur Broadley Lab retires 1918

*Albert Walters Lab retires 1919

*Fred Denton Lib retires 1920

Warley

*Thomas Helliwell Lib retires 1918

*Mark Crossley Lib retires 1919

*William Butterworth Lib retires 1920

West

*Abraham Greenwood Lib retires 1918

*John Crossley Lib retires 1919

*John Foster Lib retires 1920

Skircoat 5th Dec 1917

Co-option to replace Clay, elevated to the Aldermanic Bench

Arthur Clegg Lib retires 1920

East 26th Mar 1918

Co-option to replace Lightowler, died

Joseph Mackrell Con retires 1918

Aldermen retiring 1919

Howard Clay Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1922

Jonas Brooksbank Con

Richard Hodgson Con

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

1st November 1918

Elections & Local Elections Act 1915 applies – elections suspended, vacancies filled by co-option, all retirements extended by one year. After the Armistice ‘normal politics’ was resumed.

Akroydon

*Henry Shackleton Lab retires 1920

*James Horsfield Lib retires 1921

Central

*Alfred Seed Lib retires 1919

*Joseph Waddington Lib retires 1920

*Edgar Smith Con retires 1921

Copley

*Arthur Longbottom Lab retires 1919

*Sam Wright Lib retires 1920

*William Clegg Lab retires 1921

East

*Joseph Mackrell Con retires 1919

*Harry Pinder Con retires 1921

Illingworth

*Benjamin Longbottom Con

retires 1919

*Midgley Calvert Con retires 1920

*Robert Horner Con retires 1921

Kingston

*Herbert Turner Con retires 1919

*Arthur Whittaker Lib retires 1920

*John Swaine Ind retires 1921

North

*William Court Lab retires 1919

*Herbert Sutcliffe Lib retires 1920

*John Burke Cath retires 1921

Northowram

*John Broadbent Lib retires 1919

*David Hanson Lib retires 1920

*Moses Briggs Con retires 1921

Ovenden

*James Wainhouse Con retires 1919

*John Skelton Lib retires 1920

*Medley Hall Lib retires 1921

Pellon

*Frank Slater Lib retires 1919

*Jonas Foster Con retires 1920

*James Holden Lib retires 1921

Skircoat

*Thomas Hey Lib retires 1919

*Albert Gray Con retires 1920

*Arthur Clegg Lib retires 1921

South

* Joseph Sugden Con retires 1919

*John Mackintosh Lib retires 1920

*William Branson Lib retires 1921

Southowram

*Arthur Broadley Lab retires 1919

*Albert Walters Lab retires 1920

*Fred Denton Lib retires 1921

Warley

*Thomas Helliwell Lib retires 1919

*Mark Crossley Lib retires 1920

*William Butterworth Lib retires 1921

West

*John Crossley Lib retires 1920

*John Foster Lib retires 1921

Akroydon 13th Nov 1918

By-election to replace Oldfield, resigned

Sam Gregory Lib retires 1919

Elected unopposed

West 13th Nov 1918

By-election to replace Greenwood, resigned

James Bellamy Lab 578

W. Patterson Lib 413

Bellamy retires 1919

East 29th Nov 1918

By-election to replace Carnelly, died

Walter Crossley Con 636

G. Kaye Lab 245

Crossley retires 1920

Akroydon 8th May 1919

By-election to replace Shackleton, died

William Smith Lab 839

W. Stoker Socialist 33

Smith retires 1920

Aldermen retiring 1920

Howard Clay Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Frederick Whitley Thomson Lib

Alderman retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Richard Hodgson Con

William Ingham Lib

George Ramsden Con

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab



Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in Malcolm Bull's Calderdale Companion



© Malcolm Bull 2019
Revised 19:48 /1st May 2019 / uu_5 / 521617

search tips advanced search
site search by freefind

web counter