County Borough of Halifax Municipal Election Results
[1919-1945]



This page contains material which has not yet been attached to existing entries in the Calderdale Companion

Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in the Calderdale Companion

There may already be entries for some of these individuals; if you spot any, please let me know


County Borough of Halifax

Digest of Municipal Election results from 1st November 1919 to 31st December 1945

Abbreviations:-

Con – Conservative

Lab – Labour

Lib – Liberal

Ind – Independent

Cath – Catholic

Comm – Communist

Co-op – Co-operative

NCW – National Council of Women

UE – Unemployed

* Signifies a serving member on the council

                                   

 Composition of Halifax County Borough on 31st October 1919

Akroydon

*Sam Gregory Lib retires 1919

*William Smith Lab retires 1920

*James Horsfield Lib retires 1921

Central

*Alfred Seed Lib retires 1919

*Joseph Waddington Lib retires 1920

*Edgar Smith Con retires 1921

Copley

*Arthur Longbottom Lab retires 1919

*Sam Wright Lib retires 1920

*William Clegg Lab retires 1921

East

*Joseph Mackrell Con retires 1919

*Walter Crossley Con retires 1920

*Harry Pinder Con retires 1921

Illingworth

*Benjamin Longbottom Con

 retires 1919

*Midgley Calvert Con retires 1920

*Robert Horner Con retires 1921

Kingston

*Herbert Turner Con retires 1919

*Arthur Whittaker Lib retires 1920

*John Swaine Ind retires 1921

North

*William Court Lab retires 1919

*Herbert Sutcliffe Lib retires 1920

*John Burke Cath retires 1921

Northowram

*John Broadbent Lib retires 1919

*David Hanson Lib retires 1920

*Moses Briggs Con retires 1921

Ovenden

*James Wainhouse Con retires 1919

*John Skelton Lib retires 1920

*Medley Hall Lib retires 1921

Pellon

*Frank Slater Lib retires 1919

*Jonas Foster Con retires 1920

*James Holden Lib retires 1921

Skircoat

*Thomas Hey Lib retires 1919

*Albert Gray Con retires 1920

*Arthur Clegg Lib retires 1921

South

*Joseph Sugden Con retires 1919

*John Mackintosh Lib retires 1920

*William Branson Lib retires 1921

Southowram

*Arthur Broadley Lab retires 1919

*Albert Walters Lab retires 1920

*Fred Denton Lib retires 1921

Warley

*Thomas Helliwell Lib retires 1919

*Mark Crossley Lib retires 1920

*William Butterworth Lib retires 1921

West

*James Bellamy Lab retires 1919

*John Crossley Lib retires 1920

*John Foster Lib retires 1921

Constitution of the Council

Lib 28

Con 18

Lab 9

Cath 1

Ind 1

(Three aldermanic vacancies) 

Aldermen retiring 1920

Howard Clay Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Frederick W. Thomson Lib (resigned)

Aldermen retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Richard Hodgson Con

William Ingham Lib (resigned) 

George Ramsden Con (resigned)

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con

Arthur Taylor Lab

A note about the local government franchise (Representation of the People Act, 1918):-

For men – six months’ occupation of land or premises in the area.

For women – six months’ occupation of land or premises in the area, or the wife of a man so qualified, on account of premises in which they both reside, if she is 30 years old.

i.e. male ratepayers aged 21 and above

female ratepayers aged 21 and above

and wives, aged 30 and above, of male ratepayers.

1st November 1919

Elected retire in 1922

Akroydon

*Sam Gregory Lib 807

H. Bairstow Con 654

Central

Charles Harper Lab 612

*A. Seed Lib 501

Copley

*Arthur Longbottom Lab 388

S. Howarth Ind 214

East

*Joseph Mackrell Con 694

Ms E. Alsop Lib 374

Illingworth

Rufus Stirk Con

Elected unopposed

Kingston

*Herbert Turner Con 1235

H. Weightman Lab 897

North

*William Court Lab

Returned unopposed

Northowram

*John Broadbent Lib

Returned unopposed

Ovenden

John Law Lab 643

*J. Wainhouse Con 511

Pellon

*Frank Slater Lib 1239

F. Leach Lab 833

Skircoat

*Thomas Hey Lib 972

W. Broadbent Co-op 708

Ms C. Burn NCW 530

South

*Joseph Sugden Con 796

Ms E. Holdsworth NCW 498

Southowram

*Arthur Broadley Lab

Returned unopposed

Warley

*Thomas Helliwell Lib

Returned unopposed

West

*James Bellamy Lab 1030

A. Whitaker Lib 596

Aldermen retiring 1920

Moses Briggs Con (from Nov 1919)

Howard Clay Lib

John Coe Lib

Abraham Fawcett Lib

Benjamin Firth Lib

Robert Morley Lab

Robert Thomas Con

Richard Ward Lib

Aldermen retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Mark Crossley Lib (from Nov 1919)

Jonas Foster Con (from July 1920)

Richard Hodgson Con

James Horsfield Lib (from Nov 1919)

Charles Spencer Con

Rufus Sykes Con (died Mar 1920)

Arthur Taylor Lab

Akroydon 26th Nov 1919

By-election to replace Horsfield, elevated to the Aldermanic Bench

Pliny Barrett Lab 972

H. Bairstow Con 778

Barrett retires 1921

Northowram 26th Nov 1919

By-election to replace Briggs, elevated to the Aldermanic Bench

Frank Watkinson Con 518

S. Sowood Lib 462

Watkinson retires 1921

Warley 26th Nov 1919

By-election to replace Crossley, elevated to the Aldermanic Bench

John Brooks Co-op retires 1920

Elected unopposed

Constitution of the Council Dec 1919

Lib 27

Con 18

Lab 12

Cath 1

Co-op 1

Ind 1

South 17th Feb 1920

By-election to replace Mackintosh, died

John Yearsley Lib 714

C. Holden Con 429

Yearsley retires 1920

Pellon 29th July 1920

By-election to replace Foster, elevated to the Aldermanic Bench

James Wainhouse Con 907

F. Leach Lab 750

Wainhouse retires 1920

1st November 1920

Elected retire in 1923

Akroydon

*William Smith Lab

Returned unopposed

Central

*Joseph Waddington Lib 1037

W. Halliday Lab 668

Copley

*Sam Wright Lib 531

S. Williamson Lab 378

East

*Walter Crossley Con

Returned unopposed

Illingworth

*Midgley Calvert Con

Returned unopposed

Kingston

*Arthur Whittaker Lib 1738

H. Weightman Lab 716

North

*Herbert Sutcliffe Lib 1143

M. Batty Lab & Cath 597

Northowram

*David Hanson Lib

Returned unopposed

Ovenden

*John Skelton Lib 635

S. Thornton Lab 540

Pellon

*James Wainhouse Con 1115

F. Leach Lab 917

Skircoat

*Albert Gray Con

Returned unopposed

South

John Yearsley Lib

Returned unopposed

 

Southowram

*Albert Walters Lab 872

J. Dyson Lib 774

Warley

William Broadbent Co-op

Elected unopposed

West

John Wadsworth Lib 1108

A. Cooper Lab 673

Aldermen retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Mark Crossley Lib

Jonas Foster Con

Richard Hodgson Con

James Horsfield Lib

Charles Spencer Con

Arthur Taylor Lab

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Arthur Broadley Lab

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Skircoat 23rd Nov 1920

By-election to replace Hey, elevated to the Aldermanic Bench

Arthur Farrar Lib retires 1922

Elected unopposed

South 23rd Nov 1920

By-election to replace Branson, elevated to the Aldermanic Bench

William Crabtree Lib retires 1921

Elected unopposed

Central 23rd Nov 1920

By-election to replace Waddington, elevated to the Aldermanic Bench

Edward Lyon Lib 936

F. Leach Lab 625

Lyon retires 1923

Kingston 23rd Nov 1920

By-election to replace Whittaker, elevated to the Aldermanic Bench

John Carter Lib 1594

F. Garside Co-op 392

Carter retires 1923

North 23rd Nov 1920

By-election to replace Sutcliffe, elevated to the Aldermanic Bench

Albert Mitchell Lib 1027

M. Batty Lab & Cath 656

Mitchell retires 1923

 Southowram 23rd Nov 1920

By-election to replace Broadley, elevated to the Aldermanic Bench

George Barker Lab 769

S. Jackson Con 639

Barker retires 1922

Northowram 23rd Nov 1920

By-election to replace Hanson, died

John Radcliffe Lib 530

M. Briggs Con 335

Greenwood retires 1923

East 13th Dec 1920

By-election to replace Crossley, died

William Greenwood Lib 871

J. Hilbert Con 644

Greenwood retires 1923

Constitution of the Council Dec 1920

Lib 29

Con 17

Lab 12

Cath 1

Co-op 1

(Swaine included in Con total)

1st November 1921

Elected retire in 1924

Akroydon

*Pliny Barrett Lab 949

F. Fearnley Lib 877

Central

*Edgar Smith Con 728

W. Freeman Lab 606

Copley

Matthew Williamson Lab 353

J. Lawson Ind 328

T. Le Dieu Ind 108

East

*Harry Pinder Con 919

E. Harrison Lib 737

Illingworth

Albert Turner Con

Elected unopposed

Kingston

*John Swaine Con

Returned unopposed

North

*John Burke Cath

Returned unopposed

Northowram

*Frank Watkinson Con

Returned unopposed

Ovenden

Sam Thornton Lab 862

*M. Hall Lib 742

Pellon

Fred Leach Lab 1066

*J. Holden Lib 977

Skircoat

Percival Whitley Lib 1363

L. Firth Ind 1344

S. Newroth Ex-Ser 433

South

*William Crabtree Lib

Returned unopposed

 

Southowram

Joseph Day Lab 949

P. Granger Ind 535

Warley

*William Butterworth Lib

Returned unopposed

West

*John Foster Lib 1227

E. Holroyd Lab 694

Constitution of the Council Nov 1921

Lib 26

Con 17

Lab 15

Cath 1

Co-op 1

Aldermen retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Mark Crossley Lib

Jonas Foster Con

Richard Hodgson Con

James Horsfield Lib

Charles Spencer Con

Arthur Taylor Lab

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Arthur Broadley Lab

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

1st November 1922

Elected retire in 1925

Akroydon

*Sam Gregory Lib

Returned unopposed

Central

Herbert Hadwen Con 876

*C. Harper Lab 772

Copley

*Arthur Longbottom Lab

Returned unopposed

East

Enoch Harrison Lib 940

A. Gledhill Con 876

Illingworth

*Rufus Stirk Con

Returned unopposed

Kingston

*Herbert Turner Con

Returned unopposed

North

*William Court Lab

Returned unopposed

Northowram

*John Broadbent Lib

Returned unopposed

Ovenden

*John Law Lab 731

T. Metcalfe Lib 529

Pellon

*Frank Slater Lib

Returned unopposed

Skircoat

*Arthur Farrar Lib

Returned unopposed

South

*Joseph Sugden Con 769

W. Blatchford Ind 496

Southowram

*George Barker Lab

Returned unopposed

Warley

*Thomas Helliwell Lib

Returned unopposed

West

*James Bellamy Lab

Returned unopposed

Constitution of the Council Nov 1922

Lib 28

Con 17

Lab 14

Cath 1

(W. Broadbent included in Lib total)

Aldermen retiring 1923

Jonas Brooksbank Con

Mark Crossley Lib

Jonas Foster Con

Richard Hodgson Con

James Horsfield Lib

Charles Spencer Con

Arthur Taylor Lab

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Arthur Broadley Lab (died Apr 1923)

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab(from May 1923)

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Warley 8th March 1923

By-election to replace Helliwell, died

Robert Riley Con 644

C. Harper Lab 182

Riley retires 1925

Copley 20th June 1923

By-election to replace Longbottom, elevated to the Aldermanic Bench

Tom Vickers Lab 503

J. Asquith Con 430

Vickers retires 1925

1st November 1923

Elected retire in 1926

Akroydon

*William Smith Lab

Returned unopposed

Central

*Edward Lyon Lib

Returned unopposed

Copley

*Sam Wright Lib 582

C. Harper Lab 496

East

*William Greenwood Lib 928

W. Beaumont Con 495

A. Jackson Lab 250

Illingworth

Jonas Drake Con

Elected unopposed

Kingston

*John Carter Lib

Returned unopposed

North

Fred Sharp Lab 1070

*A. Mitchell Lib 700

Northowram

*John Radcliffe Lib

Returned unopposed

Ovenden

*John Skelton Lib

Returned unopposed

Pellon

*James Wainhouse Con

Returned unopposed

Skircoat

Arthur Gledhill Con 1873

W. Brenard Lib 1386

South

Norman Winter Con 1068

*J. Yearsley Lib 579

W. Blatchford Ind 476

 

Southowram

*Albert Walters Lab

Returned unopposed

Warley

John Henderson Con 515

*W. Broadbent Lib 304

West

*John Wadsworth Lib

Returned unopposed

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1929

Jonas Brooksbank Con

William Court Lab (died Sep 1924)

Jonas Foster Con (died Nov 1923)

Edgar Smith Con

William Smith Lab (from Jan 1924)

Joseph Sugden Con (from Jan 1924)

Arthur Taylor Lab (died Dec 1923)

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Central 20th Nov 1923

By-election to replace Smith, elevated to the Aldermanic Bench

Charles Harper Lab 728

E. Midgley Lib 634

I. Hitchen Con 438

Harper retires 1924

Kingston 20th Nov 1923

By-election to replace Turner, elevated to the Aldermanic Bench

Alfred Bates Con 1355

J. Horsfield Lib 806

Bates retires 1925

North 20th Nov 1923

By-election to replace Court, elevated to the Aldermanic Bench

William Dean Lab 1033

L. Burke Lib 511

Dean retires 1925

Southowram 20th Nov 1923

By-election to replace Walters, elevated to the Aldermanic Bench

John Aldam Lab 886

S. Jackson Con 572

Aldam retires 1926

Akroydon 24th Jan 1924

By-election to replace Smith, elevated to the Aldermanic Bench

John Oddy Lab 1035

J. Horsfield Lib 611

Oddy retires 1926

South 24th Jan 1924

By-election to replace Sugden, elevated to the Aldermanic Bench

Ms Miriam Lightowler Con retires 1925

Elected unopposed

Constitution of the Council Jan 1924

Lib 22

Con 19

Lab 18

Cath 1

Warley 13th Feb 1924

By-election to replace Butterworth, died

Edward Latham Lib 506

C. Holden Con 247

Latham retires 1924

1st November 1924

Elected retire in 1927

Akroydon

*Pliny Barrett Lab

Returned unopposed

Central

*Charles Harper Lab 929

R. Thomas Con 869

Copley

Frederick Bancroft Lib 656

*M. Williamson Lab 477

East

*Harry Pinder Con 896

L. Chambers Lib 847

Illingworth

*Albert Turner Con 1296

E. Calvert Lib 972

Kingston

Walter Brenard Lib 996

W. Lees Lab 732

*J. Swaine Con 706

North

William Regan Lab 1317

*J. Burke Cath 581

Northowram

*Frank Watkinson Con

Returned unopposed

Ovenden

*Sam Thornton Lab

Returned unopposed

Pellon

Edgar Ingham Lib 1387

*F. Leach Lab 1213

Skircoat

*Percival Whitley Lib 1871

H. Bearder Con 1663

South

*William Crabtree Lib

Returned unopposed

 

Southowram

*Joseph Day Lab

Returned unopposed

Warley

*Edward Latham Lib

Returned unopposed

West

*John Foster Lib 1134

J. Maguire Lab 1001

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1929

Jonas Brooksbank Con(resigned Oct 1925)

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Joseph Sugden Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Ovenden 27th Nov 1924

By-election to replace Law, elevated to the Aldermanic Bench

Harold Thorp Lib 1145

F. Leach Lab 1048

Thorp retires 1925

Constitution of the Council Nov 1924

Lib 26

Con 18

Lab 16

West 18th Mar 1925

By-election to replace Bellamy, resigned

John Maguire Lab 975

H. Wilkinson Con 847

Maguire retires 1925

2nd November 1925

Elected retire in 1928

Akroydon

*Sam Gregory Lib 731

F. Robertshaw Lab 702

J. Pigott Con 574

Central

*Herbert Hadwen Con 1064

Ms A. Taylor Lab 739

Copley

Frank Sykes Ind 567

*T. Vickers Lab 532

East

Thomas Greenwood Con 948

*E. Harrison Lib 751

Illingworth

*Rufus Stirk Con

Returned unopposed

Kingston

*Alfred Bates Con 1657

C. Hodgson Lab 981

North

*William Dean Lab 1136

J. Burke Lib 589

Northowram

*John Broadbent Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Harold Thorp Lib 1240

R. Morley Lab 879

Pellon

Fred Leach Lab 1384

*F. Slater Lib 1276

Skircoat

*Arthur Farrar Lib

Returned unopposed

South

*Ms Miriam Lightowler Con

Returned unopposed

Southowram

*George Barker Lab

Returned unopposed

Warley

*Robert Riley Con

Returned unopposed

West

*John Maguire Lab 1116

H. Rothwell Lib 1004

Aldermen retiring 1926

William Branson Lib

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con (from Oct 1926)

Herbert Sutcliffe Lib

Robert Thomas Con (died May 1926)

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1929

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con (from Nov 1925)

Joseph Sugden Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Akroydon 3rd Dec 1925

By-election to replace Gregory, died

Arthur Muff Lib 1124

F. Robertshaw Lab 784

Muff retires 1928

Illingworth 8th Dec 1925

By-election to replace Stirk, elevated to the Aldermanic Bench

Edward Armitage Con retires 1928

Elected unopposed

Constitution of the Council Dec 1925

Lib 24

Con 19

Lab 16

Ind 1

Central 13th Jan 1926

By-election to replace Harper, died

Ernest Midgley Lib 766

A. Barber Lab 477

Ms A. Taylor Ind Lab 178

Midgley retires 1927

Skircoat 12th July 1926

By-election to replace Farrar, resigned

Levi Lumb Lib retires 1928

Elected unopposed

East 20th Oct 1926

By-election to replace Pinder, elevated to the Aldermanic Bench

Clarence Holden Con retires 1927

Elected unopposed

 

1st November 1926

Elected retire in 1929

Akroydon

*John Oddy Lab

Returned unopposed

Central

*Edward Lyon Lib 885

J. Carter Lab 670

Copley

Frank Slater Lib 702

A. Barber Lab 418

S. Howarth Ind 118

East

*William Greenwood Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Jonas Drake Con

Returned unopposed

Kingston

*John Carter Lib

Returned unopposed

North

*Fred Sharp Lab 940

L. Burke Lib 573

Northowram

*John Radcliffe Lib

Returned unopposed

Ovenden

Samuel Thornton Lib 1124

H. Ratcliffe Lab 846

Pellon

Matthew Williamson Lab 1163

A. Eccles Con 1042

Skircoat

*Arthur Gledhill Con

Returned unopposed

South

*Norman Winter Con

Returned unopposed

 

Southowram

*John Aldam Lab

Returned unopposed

Warley

*John Henderson Con

Returned unopposed

West

Crossley Hodgson Lab 953

H. Rothwell Lib 944

Aldermen retiring 1929

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Joseph Sugden Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Constitution of the Council Nov 1926

Lib 24

Con 18

Lab 17

Ind 1

1st November 1927

Elected retire in 1930

Akroydon

*Pliny Barrett Lab 1169

J. Maude Con 825

Central

*Ernest Midgley Lib 1043

J. Carter Lab 746

Copley

*Frederick Bancroft Lib 659

W. Brearley Lab 538

East

Lewis Chambers Lib 983

*C. Holden Con 603

Illingworth

*Albert Turner Con

Returned unopposed

Kingston

*Walter Brenard Lib

Returned unopposed

North

*William Regan Lab

Returned unopposed

Northowram

*Frank Watkinson Con

Returned unopposed

Ovenden

*Sam Thornton Lab 1061

N. Smithies Lib 893

Pellon

Robert Bateman Ind 1633

T. Vickers Lab 946

Skircoat

*Percival Whitley Lib

Returned unopposed

South

*William Crabtree Lib

Returned unopposed

 

Southowram

*Joseph Day Lab

Returned unopposed

Warley

*Edward Latham Lib

Returned unopposed

West

*John Foster Lib 1131

H. Ratcliffe Lab 975

Aldermen retiring 1929

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Joseph Sugden Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Howard Clay Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Constitution of the Council Nov 1927

Lib 25

Con 17

Lab 17

Ind 1

(Sykes included in Lib total)

1st November 1928

Elected retire in 1931

Akroydon

Joseph Maude Con 891

J. Roome Lab 825

Central

John Carter Lab 783

*H. Hadwen Con 693

Copley

*Frank Sykes Lib 575

F. Robertshaw Lab 548

Ms D. Wright Con 190

East

*Thomas Greenwood Con 783

E. Harrison Lib 734

Illingworth

Wilfred Lees Con 1034

A. O’Malley Lab 607

Kingston

*Alfred Bates Con

Returned unopposed

North

*William Dean Lab

Returned unopposed

Northowram

*John Broadbent Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Harold Thorp Lib 954

H. Carter Lab 823

Pellon

*Fred Leach Lab 1262

M. Farrar Ind 959

Skircoat

Leonard Shepherd Con 1224

*L. Lumb Lib 1168

E. Spencer Lab 764

South

*Ms Miriam Lightowler Con 1265

T. Dodd Ind 381

Southowram

*George Barker Lab

Returned unopposed

Warley

Henry Boardall Lib

Elected unopposed

West

Arthur Naylor Lib 1077

*J. Maguire Lab 1017

Aldermen retiring 1929

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Joseph Sugden Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Howard Clay Lib (died Jan 1929)

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Frank Slater Lib (from Feb 1929)

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Constitution of the Council Nov 1928

Lib 25

Con 17

Lab 17

Ind 1

Copley 28th Feb 1929

By-election to replace Slater, elevated to the Aldermanic Bench

John Riley Lib 570

F. Robertshaw Lab 551

Riley retires 1929

1st November 1929

Elected retire in 1932

Akroydon

*John Oddy Lab

Returned unopposed

Central

*Edward Lyon Lib 731

A. Barber Lab 593

Copley

*John Riley Lib 689

F. Robertshaw Lab 620

East

Charles Holdsworth Lib 615

W. Rayner Con 469

Ms M. Williamson Lab 412

Illingworth

*Jonas Drake Con 1144

A. O’Malley Lab 566

Kingston

*John Carter Lib 1548

A. Bosworth Lab 729

North

*Fred Sharp Lab 930

Ms J. Latham Lib 491

Northowram

*John Radcliffe Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Samuel Thornton Lib 1084

H. Carter Lab 753

Pellon

*Matthew Williamson Lab 1015

H. Rothery Con 920

Skircoat

*Arthur Gledhill Con 2268

E. Spencer Lab 848

South

*Norman Winter Con 1022

A. Brown Lib 692

 

Southowram

*John Aldam Lab 895

Ms L. Lumb Lib 420

Warley

*John Henderson Con 408

W. Jowett Lab 232

West

*Crossley Hodgson Lab 988

L. Akroyd Lib 823

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Frank Slater Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1935

John Carter Lib

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Kingston 3rd Dec 1929

By-election to replace Carter, elevated to the Aldermanic Bench and Bates, died

Harold Rothery Con 1553

Lewis Akroyd Lib 1546

A. Bosworth Lab 841

Rothery retires 1932

Akroyd retires 1931

Constitution of the Council Dec 1929

Lib 26

Con 17

Lab 17

(Bateman included in Con total)

1st November 1930

Elected retire in 1933

Akroydon

*Pliny Barrett Lab

Returned unopposed

Central

*Ernest Midgley Lib 900

T. Stott Lab 606

Copley

*Frederick Bancroft Lib 662

F. Robertshaw Lab 597

East

*Lewis Chambers Lib 979

A. Jackson Lab 348

Illingworth

Sutcliffe Moore Con

Elected unopposed

Kingston

*Walter Brenard Lib

Returned unopposed

North

*William Regan Lab

Returned unopposed

Northowram

*Frank Watkinson Con

Returned unopposed

Ovenden

*Sam Thornton Lab 1191

H. Rhodes Con 1185

Pellon

*Robert Bateman Con 1203

E. Town Lab 900

Skircoat

*Percival Whitley Lib

Returned unopposed

South

*William Crabtree Lib

Returned unopposed

 

Southowram

Fred Palmer Lab 822

R. Broadbent Lib 447

Warley

*Edward Latham Lib 467

W. Jowett Lab 233

West

Thomas Farrar Lib 899

R. McHugh Lab 837

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Frank Slater Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1935

John Carter Lib

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Constitution of the Council Nov 1930

Lib 26

Con 17

Lab 17

2nd November 1931

Elected retire in 1934

Akroydon

*Joseph Maude Con 1278

Ms M. Dunn Lab 430

Central

Clement Sheldrake Con 746

*J. Carter Lab 666

Copley

*Frank Sykes Lib 604

W. Shaw Lab 399

East

*Thomas Greenwood Con

Returned unopposed

Illingworth

*Wilfred Lees Con

Returned unopposed

Kingston

*Lewis Akroyd Lib 949

A. Whitham Ind 205

North

*William Dean Lab 1151

L. Corina UE 86

Northowram

Arthur Muff Lib

Elected unopposed

Ovenden

*Harold Thorp Lib 1303

E. Jarvis Lab 851

Pellon

*Fred Leach Lab

Returned unopposed

Skircoat

Thomas Hanson Lib 1664

*L. Shepherd Con 1442

South

*Ms Miriam Lightowler Con

Returned unopposed

Southowram

*George Barker Lab

Returned unopposed

Warley

*Henry Boardall Lib 718

W. Jowett Lab 115

West

*Arthur Naylor Lib 1250

J. Maguire Lab 840

Aldermen retiring 1932

William Branson Lib

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Frank Slater Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Aldermen retiring 1935

John Carter Lib

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Constitution of the Council Nov 1931

Lib 27

Con 17

Lab 16

Ovenden 13th May 1932

By-election to replace Sam Thornton, died

Enoch Jarvis Lab 1077

A. Brear Con 999

Jarvis retires 1933

1st November 1932

Elected retire in 1935

Akroydon

*John Oddy Lab 1030

C. Lucas Con 691

Central

George Butters Lib 886

J. Carter Lab 840

Copley

Walker Shaw Lab 568

W. Skemp Lib 516

T. Hoyle Con 409

East

*Charles Holdsworth Lib 664

A. Heal Lab 548

J. Brooksbank Con 298

Illingworth

*Jonas Drake Con

Returned unopposed

Kingston

*Harold Rothery Con 822

P. Lowe Ind 665

North

*Fred Sharp Lab

Returned unopposed

Northowram

*John Radcliffe Lib

Returned unopposed

Ovenden

Alfred Waight Lab 1478

*S. Thornton Lib 1230

Pellon

*Matthew Williamson Lab 1263

E. Isles Con 1080

Skircoat

*Arthur Gledhill Con

Returned unopposed

South

*Norman Winter Con 999

C. Mitchell Ind 460

 

Southowram

*John Aldam Lab 995

J. Morton Con 657

Warley

Arthur Pickles Lib 642

M. Walker Con 345

West

*Crossley Hodgson Lab 1180

A. Lewin Con 717

Aldermen retiring 1935

John Carter Lib (died Dec 1932)

Walter Crabtree Lib (from Jan 1933)

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Herbert Turner Con

Albert Walters Lab

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

William Branson Lib (died Oct 1933)

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Copley 2nd Dec 1932

By-election to replace Bancroft, died

Walter Skemp Lib 848

A. Heal Lab 611

Skemp retires 1933

Southowram 2nd Dec 1932

By-election to replace Barker, elevated to the Aldermanic Bench

Joseph Stevenson Lab 993

J. Morton Con 840

Constitution of the Council Dec 1932

Lib 25

Lab 19

Con 16

South 21st Feb 1933

By-election to replace Crabtree, elevated to the Aldermanic Bench

Edgar Isles Con 828

S. Thornton Lib 477

C. Mitchell Ind 204

Isles retires 1933

Ovenden 16th Mar 1933

By-election to replace Thorp, died

Harry Coggon Lib 1127

A. Bosworth Lab 1110

Coggon retires 1934

1st November 1933

Elected retire in 1936

Akroydon

Turner Stott Lab 898

C. Lucas Con 830

Central

*Ernest Midgley Lib

Returned unopposed

 

Copley

*Walter Skemp Lib

Returned unopposed

East

*Lewis Chambers Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Sutcliffe Moore Con

Returned unopposed

Kingston

*Walter Brenard Lib

Returned unopposed

North

*William Regan Lab 1034

E. Kennedy Comm 74

Northowram

*Frank Watkinson Con

Returned unopposed

Ovenden

Wilson Riley Lib 1286

*E. Jarvis Lab 1258

Pellon

*Robert Bateman Con 1186

A. Gallop Lab 877

Skircoat

*Percival Whitley Lib

Returned unopposed

South

*Edgar Isles Con

Returned unopposed

 

Southowram

*Fred Palmer Lab 981

J. Morton Con 810

Warley

*Edward Latham Lib

Returned unopposed

West

Frank Drake Lab 917

*T. Farrar Lib 769

Aldermen retiring 1935

Walter Crabtree Lib

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Herbert Turner Con (died May 1934)

Albert Walters Lab

Frank Watkinson Con (from June 1934)

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con

John Radcliffe Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Northowram 28th Nov 1933

By-election to replace Radcliffe, elevated to the Aldermanic Bench

Percy Brooke Lib 517

L. Crossley Con 501

E. Jarvis Lab 327

Brooke retires 1935

North 20th Dec 1933

By-election to replace Dean, died

William Breen Lab 659

W. Farrell Con 399

Breen retires 1934

Constitution of the Council Dec 1933

Lib 24

Lab 19

Con 17

Northowram 26th June 1934

By-election to replace Watkinson, elevated to the Aldermanic Bench

Clarence Smith Ind 703

L. Crossley Con 580

Smith retires 1936

Warley 20th Sep 1934

By-election to replace Latham, resigned

Ms Jennie Latham Lib 527

R. Thomas Con 475

Latham retires 1936

1st November 1934

Elected retire in 1937

Akroydon

Charles Lucas Con 1105

E. Gallop Lab 796

Central

Enoch Jarvis Lab 658

H. Uttley Con 491

Copley

*Frank Sykes Lib 932

R. Wadsworth Lab 434

East

*Thomas Greenwood Con 690

E. Harrison Lab 650

Illingworth

*Wilfred Lees Con

Returned unopposed

Kingston

George Crowther Con 1002

C. Akroyd Lab 819

W. Patterson Lib 761

 

North

*William Breen Lab 879

W. Farrell Con 448

Northowram

*Arthur Muff Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Harry Coggon Lib 1211

Ms E. Rothera Lab 1119

Pellon

*Fred Leach Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Thomas Hanson Lib 1729

J. Burdock Con 892

South

*Ms Miriam Lightowler Con

Returned unopposed

Southowram

*Joseph Stevenson Lab 914

R. Evans Con 745

Warley

*Henry Boardall Lib

Returned unopposed

West

Frederick Smith Lib 837

A. Chown Lab 747

Aldermen retiring 1935

Walter Crabtree Lib (died Nov 1934)

John Law Lab

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Albert Walters Lab

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib (from Dec 1934)

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Harry Pinder Con (to Nov 1935)

John Radcliffe Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib

Skircoat 20th Dec 1934

By-election to replace Whitley, elevated to the Aldermanic Bench

Thomas Spencer Lib retires 1936

Elected unopposed

Constitution of the Council Dec 1934

Lib 23

Lab 20

Con 16

Ind 1

1st November 1935

Elected retire in 1938

Akroydon

*John Oddy Lab

Returned unopposed

Central

*George Butters Lib 927

Ms B. Dracup Lab 554

Copley

Walter Wadsworth Lib 773

R. Wadsworth Lab 496

East

*Charles Holdsworth Lib 785

A. Chown Lab 365

Illingworth

Arthur Ainley Con 1133

R. Lambert Lib 1057

 

Kingston

Ernest Comer Con 1106

C. Akroyd Lab 961

J. Harrison Lib 862

North

*Fred Sharp Lab 935

G. Lucas Con 900

Northowram

Lucius Armitage Con 758

*P. Brooke Lib 587

Ovenden

*Alfred Waight Lab 1426

H. Graydon Lib 1138

Pellon

Milton Stead Con 1138

*M. Williamson Lab 1089

Skircoat

Lewis Firth Con 1664

H. Smith Lib 1141

South

*Norman Winter Con

Returned unopposed

Southowram

*John Aldam Lab

Returned unopposed

Warley

*Arthur Pickles

Returned unopposed

West

*Crossley Hodgson Lab 1046

S. Shooter Lib 645

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

Arthur Gledhill Con (from Nov 1935)

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Ernest Midgley Lib (from Dec 1935)

John Radcliffe Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Arthur Whittaker Lib (died Nov 1935)

Aldermen retiring 1941

Ms Miriam Lightowler Con

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Albert Walters Lab

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

South 5th Dec 1935

By-election to replace Ms Lightowler, elevated to the Aldermanic Bench

Robert Stafford Con 1196

W. Sutcliffe Lib 490

Stafford retires 1937

Constitution of the Council Dec 1935

Lib 23

Con 19

Lab 17

Ind 1

Central 16th Jan 1935

By-election to replace Midgley, elevated to the Aldermanic Bench

Norman Barber Lib 579

Ms B. Dracup Lab 420

J. Burdock Con 306

Barber retires 1936

Copley 21st May 1936

By-election to replace Sykes, resigned

Herbert Hadwen Con 640

W. Eglin Lib 625

Hadwen retires 1937

Skircoat 10th Sep 1936

By-election to replace Hanson, resigned

Edgar Bower Lib 1458

M. Farrar Con 1420

Bower retires 1937

2nd November 1936

Elected retire in 1939

Akroydon

Frank Ford Con 918

*T. Stott Lab 907

Central

*Norman Barber Lib 811

 A. Hartley Lab 629

Copley

*Walter Skemp Lib 903

H. Powney Lab 462

E. Robinson Con 260

East

*Lewis Chambers Lib

Returned unopposed

Illingworth

Horace Rhodes Con 1447

H. Akroyd Lib 1089

Kingston

*Walter Brenard Lib

Returned unopposed

North

*William Regan Lab

Returned unopposed

Northowram

Reggy Ambler Lib 682

H. Brearley Con 657

Ovenden

*Wilson Riley Lib 1417

A. Hollos Lab 1240

Pellon

*Robert Bateman Con

Returned unopposed

Skircoat

*Thomas Spencer Lib 1948

M. Farrar Con 1668

South

George Normanton Con 802

 A. Hoyle Lib 716

Southowram

Joe Nicholl Lab 1203

J. Mitchell Con 844

Warley

*Jennie Latham Lib 662

R. Thomas Con 626

West

Arnold Gelder Lib 895

*F. Drake Lab 727

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

Arthur Gledhill Con

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Ernest Midgley Lib

John Radcliffe Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Aldermen retiring 1941

Ms Miriam Lightowler Con

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Albert Walters Lab

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

Constitution of the Council Nov 1936

Lib 24

Con 21

Lab 15

1st November 1937

Elected retire in 1940

Akroydon

*Charles Lucas Con 1086

T. Stott Lab 1024

Central

*Enoch Jarvis Lab 815

H. Akroyd Lib 658

Copley

*Herbert Hadwen Con 781

H. Powney Lab 744

East

*Thomas Greenwood Con

Returned unopposed

Illingworth

*Wilfred Lees Con

Returned unopposed

Kingston

Ernest Sugden Lab 1328

*G. Crowther Con 1297

North

*William Breen Lab 1064

G. Lucas Con 1000

Northowram

*Arthur Muff Lib

Returned unopposed

Ovenden

Arthur Hollos Lab 1505

S. Thornton Lib 1320

Pellon

*Fred Leach Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Edgar Bower Lib

Returned unopposed

South

Douglass Robinson Lib 824

J. Burdock Con 818

H. Clegg Lab 375

Southowram

*Joseph Stevenson Lab

Returned unopposed

Warley

*Henry Boardall Lib 562

F. Dixon Lab 468

West

Frank Hodgson Lab 1023

*F. Smith Lib 718

Aldermen retiring 1938

George Barker Lab

Arthur Gledhill Con

Thomas Hey Lib

Arthur Longbottom Lab

Ernest Midgley Lib

John Radcliffe Lib

Herbert Sutcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

Aldermen retiring 1941

Ms Miriam Lightowler Con

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Albert Walters Lab (died Oct 1938)

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

Constitution of the Council Nov 1937

Lib 23

Con 19

Lab 18

1st November 1938

Elected retire in 1941

Akroydon

*John Oddy Lab

Returned unopposed

Central

*George Butters Lib 810

A. Hartley Lab 698

Copley

Herbert Powney Lab 831

W. Wadsworth Lib 767

East

*Charles Holdsworth Lib

Returned unopposed

Illingworth

*Arthur Ainley Con

Returned unopposed

Kingston

John Arguile Lib 1311

H. Pickles Con 1246

A. Mitchell Lab 1088

North

George Lucas Con 1017

*F. Sharp Lab 794

Northowram

Walter Beecham Con 807

T. Stott Lab 397

Ovenden

Roland Garside Lib 1681

*A. Waight Lab 1431

Pellon

*Milton Stead Con 1389

A. Chown Lab 1001

Skircoat

*Lewis Firth Con

Returned unopposed

South

*Norman Winter Con 1228

H. Clegg Lab 553

Southowram

*John Aldam Lab 1296

J. Crossley Con 943

Warley

*Arthur Pickles Lib 801

F. Dixon Lab 460

West

*Crossley Hodgson Lab 1099

W. Binns Con 753

Aldermen retiring 1941

Fred Leach Lab (from Nov 1938)

Ms Miriam Lightowler Con

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

Aldermen retiring 1944

George Barker Lab

Walter Brenard Lib (died June 1939)

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Arthur Longbottom Lab

Ernest Midgley Lib

Arthur Muff Lib (from Oct 1939)

John Radcliffe Lib

Joseph Waddington Lib

East 1st Dec 1938

By-election to replace Chambers, elevated to the Aldermanic Bench

George Wadsworth Lib 603

W. Rayner Con 546

Wadsworth retires 1939

Kingston 1st Dec 1938

By-election to replace Brenard, elevated to the Aldermanic Bench

Arnold Mitchell Lab 1083

L. Halliday Lib 1035

G. Crowther Con 923

Mitchell retires 1939

Pellon 1st Dec 1938

By-election to replace Leach, elevated to the Aldermanic Bench

Arnold Chown Lab 998

W. Chambers Con 748

J. Canning Lib 564

Chown retires 1940

Constitution of the Council Dec 1938

Lib 23

Con 19

Lab 18

Constitution of Halifax County Borough on 1st November 1939

Local Elections and Register of Electors (Temporary Provisions) Act 1939 applies – vacancies filled via co-option.

Akroydon

*John Oddy Lab

*Charles Lucas Con

*Frank Ford Con

Central

*George Butters Lib

*Enoch Jarvis Lab

*Norman Barber Lib

Copley

*Herbert Powney Lab

*Herbert Hadwen Con

East

*Charles Holdsworth Lib

*Thomas Greenwood Con

*George Wadsworth Lib

Illingworth

*Arthur Ainley Con

*Wilfred Lees Con

*Horace Rhodes Con

Kingston

*John Arguile Lib

*Ernest Sugden Lab

*Arnold Mitchell Lab

North

*George Lucas Con

*William Breen Lab

*William Regan Lab

Northowram

*Walter Beecham Con

*Reggy Ambler Lib

Ovenden

*Roland Garside Lib

*Arthur Hollos Lab

*Wilson Riley Lib

Pellon

*Milton Stead Con

*Arnold Chown Lab

Skircoat

*Lewis Firth Con

*Edgar Bower Lib

*Thomas Spencer Lib

South

*Norman Winter Con

*Douglass Robinson Lib

*George Normanton Con

Southowram

*John Aldam Lab

*Joseph Stephenson Lab

*Joe Nicholl Lab

Warley

*Arthur Pickles Lib

*Jennie Latham Lib

West

*Crossley Hodgson Lab

*Frank Hodgson Lab

*Arnold Gelder Lib

Aldermen

George Barker Lab

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Fred Leach Lab

Ms Miriam Lightowler Con

Arthur Longbottom Lab

Ernest Midgley Lib

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

Edgar Smith Con

William Smith Lab

Rufus Stirk Con

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

Joseph Waddington Lib

The constitution of the council remained at Lib 23 Con 19 Lab 18 throughout the war.

Wartime Co-options to Halifax County Borough

Akroydon

5th Mar 1941 replaces Oddy, elevated to the Aldermanic Bench Turner Stott Lab

Copley

9th Nov 1939 replaces Skemp, resigned

Walter Wadsworth Lib

4th June 1941 replaces Hadwen, died

Harold Pickles Con

East

7th Mar 1945 replaces Holdsworth, elevated to the Aldermanic Bench William Horsley

 Lib

Illingworth

2nd Feb 1944 replaces Rhodes, died

Henry Nutton Con

Kingston

6th Mar 1940 replaces Mitchell, resigned

Thomas Slater Lab

North

6th Mar 1940 replaces Breen, resigned Fred Sharp Lab

2nd Oct 1940 replaces Regan, elevated to the Aldermanic Bench Alvin Sykes Lab

9th Nov 1943 replaces Sharp, elevated to the Aldermanic Bench Stanley Hirst Lab

2nd May 1945 replaces Sykes, resigned Ms Winifred Oxley Lab

Northowram

9th Nov 1939 replaces Muff, elevated to the Aldermanic Bench Eric Riley Lib

Pellon

9th Nov 1939 replaces Bateman, resigned

John Crosby Con

4th Oct 1944 replaces Stead, resigned

John Drake Con

South

2nd June 1943 replaces Winter, elevated to the Aldermanic Bench John Burdock Con

Southowram

3rd Apr 1940 replaces Aldam, resigned

Dryden Brook Lab

Warley

9th Nov 1939 replaces Boardall, died

Wilson Haigh Lib

4th Apr 1945 replaces Ms Latham, resigned Joe Lumb Lib

West

3rd Apr 1940 replaces Crossley Hodgson, died John McAndrew Lab

Changes to the Aldermanic Bench

George Barker Lab (died July 1940)

William Regan Lab (from Aug 1940)

William Smith Lab (resigned Dec 1940)

John Oddy Lab (from Feb 1941)

Rufus Stirk Con (resigned Apr 1943)

Norman Winter Con (from May 1943)

Arthur Longbottom Lab (died Sep 1943)

Fred Sharp Lab (from Oct 1943)

Joseph Waddington Lib (died Jan 1945)

Charles Holdsworth Lib (from Feb 1945)

Constitution of Halifax County Borough on 31st October 1945

Akroydon

*Frank Ford Con (retires 1945)

*Turner Stott Lab (1945)

*Charles Lucas Con (1946)

Central

*Norman Barber Lib (1945)

*Enoch Jarvis Lab (1946)

*George Butters Lib (1947)

Copley

*Harold Pickles Con (1945)

*Walter Wadsworth Lib (1945)

*Herbert Powney Lab (1946)

East

*William Horsley Lib (1945)

*George Wadsworth Lib (1945)

*Thomas Greenwood Con (1946)

Illingworth

*Henry Nutton Con (1945)

*Wilfred Lees Con (1946)

*Arthur Ainley Con (1947)

Kingston

*Thomas Slater Lab (1945)

*Ernest Sugden Lab (1946)

*John Arguile Lib (1947)

North

*Stanley Hirst Lab (1945)

*Ms Winifred Oxley Lab (1945)

*George Lucas Con (1946)

Northowram

*Walter Beecham Con (1946)

*Reggy Ambler Lib (1945)

*Eric Riley Lib (1945)

Ovenden

*Roland Garside Lib (1946)

*Wilson Riley Lib (1945)

(vacancy – resignation of Hollos May 1945)

Pellon

*John Crosby Con (1945)

*John Drake Con (1945)

*Arnold Chown Lab (1946)

Skircoat

*Thomas Spencer Lib (1945)

*Edgar Bower Lib (1946)

*Lewis Firth Con (1947)

South

*John Burdock Con (1945)

*Douglass Robinson Lib (1946)

*George Normanton Con (1945)

Southowram

*Dryden Brook Lab (1945)

*Joe Nicholl Lab (1945)

*Joseph Stephenson Lab (1946)

Warley

*Joe Lumb Lib (1945)

*Wilson Haigh Lib (1945)

*Arthur Pickles Lib (1946)

West

*Arnold Gelder Lib (1945)

*John McAndrew Lab (1945)

*Frank Hodgson Lab (1946)

Aldermen

Retiring 1945

Fred Leach Lab

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Edgar Smith Con

Frank Watkinson Con

Percival Whitley Lib

Norman Winter Con

Retiring 1948

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Charles Holdsworth Lib

Ernest Midgley Lib

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Provisional arrangements for retirement from 1st November 1945 – councillors elected in 1936 plus all co-opted councillors retire in 1945, councillors elected in 1937 retire in 1946 and councillors elected in 1938 retire in 1947.

1st November 1945

Retirement arrangements to be decided after aldermanic vacancies filled and subsequent by-elections held

Akroydon

*Turner Stott Lab 1247

Irvine Thomas Lab 1156

*F. Ford Con 865

W. Bailey Con 790

Central

Francis O’Rourke Lab 794

*N. Barber Lib 707

Copley

George Shotton Lib         1061           

William Webb Con           915                       

W. Higgins Lab   870                

W. James Lab     864                

H. Coggan Ind     558

East

*Percival Whitley Lib 682

*William Horsley Lib 600

A. Taylor Lab 479

G. Terry Lab 416

Illingworth

*Henry Nutton Con 1659

F. Mountain Lab 1100

Kingston

*Thomas Slater Lab 1940

*H. Pickles Con 1886

North

*Ms Winifred Oxley Lab 1020

*Stanley Hirst Lab 921

Ms M. Leach Lib 658

H. Brownridge Lib 539

Northowram

*Reggy Ambler Lib 1131

*Eric Riley Lib 1025

G. Bolton Lab 441

H. Mansley Lab 406

Ovenden

Alfred Tetley Lab 2318

Herbert Seal Lab 2249

J. Blackburn Lib 1553

Ms H. Marsland Lib 1428

Pellon

John McPhail Lab 1574

Douglas Fawcett Lab 1555

*J. Drake Con 1083

*J. Crosby Con 1069

Skircoat

*Thomas Spencer Lib 2955

Ms M. Lees Lab 1280

South

Ms Mary Pickles Ind 1117

*John Burdock Con 1001

*G. Normanton Con 994

H. Clegg Lab 699

C. Ward Lab 668

Southowram

*Dryden Brook Lab

*Joe Nicholl Lab

Returned unopposed

Central 13th Dec 1945

By-election to replace Jarvis, elevated to the Aldermanic Bench

Norman Barber Lib 839

F. Mountain Lab 525

Warley

*Joe Lumb Lib 743

*Wilson Haigh Lib 727

L. Ashley Ind 512

H. Woodhead Lab 490

I. Camplin Lab 456

Southowram 13th Dec 1945

By-election to replace Stephenson, elevated to the Aldermanic Bench

William Higgins Lab 1227

E. Almond Con 474

West

*Arnold Gelder Lib 1314

*John McAndrew Lab 1159

F. Lawrence Lib 1059

B. Ward Lab 1004

Constitution of the Council Dec 1945

Lab 24

Lib 21

Con 14

Ind 1

Aldermen

Retiring 1948

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Charles Holdsworth Lib

Ernest Midgley Lib

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Retiring 1951

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Frank Watkinson Con

Norman Winter Con

The franchise for municipal elections now mirrored the parliamentary franchise. Percival Whitley decided to submit himself to election in East ward rather than seek re-election to the Aldermanic Bench.

 

Constitution of Halifax County Borough December 1945

*Year of retirement recalculated

Akroydon

*Charles Lucas Con (1946)

*Irvine Thomas Lab (1947)

*Turner Stott Lab (1948)

Central

*George Butters Lib (1946)

*Francis O’Rourke Lab (1947)

*Norman Barber Lib (1948)

Copley

*Herbert Powney Lab (1946)

*William Webb Con (1947)

*George Shotton Lib (1948)

East

*Thomas Greenwood Con (1946)

*William Horsley Lib (1947)

*Percival Whitley Lib (1948) 

Illingworth

*Wilfred Lees Con (1946)

*Arthur Ainley Con (1947)

*Henry Nutton Con (1948)

Kingston

*Ernest Sugden Lab (1946)

*John Arguile Lib (1947)

*Thomas Slater Lab (1948)

North

*George Lucas Con (1946)

*Stanley Hirst Lab (1947)

*Ms Winifred Oxley Lab (1948)

Northowram

*Walter Beecham Con (1946)

*Eric Riley Lib (1947)

*Reggy Ambler Lib (1948)

Ovenden

*Roland Garside Lib (1946)

*Herbert Seal Lab (1947)

*Alfred Tetley Lab (1948)

Pellon

*Arnold Chown Lab (1946)

*Douglas Fawcett Lab (1947)

John McPhail Lab (1948) 

Skircoat

*Edgar Bower Lib (1946)

*Lewis Firth Con (1947)

*Thomas Spencer Lib (1948)

South

*Douglass Robinson Lib (1946)

*John Burdock Con (1947)

*Ms Mary Pickles Ind (1948)

Southowram

*Dryden Brook Lab (1946)

*Joe Nicholl Lab (1947)

*William Higgins Lab (1948)

Warley

*Arthur Pickles Lib (1946)

*Wilson Haigh Lib (1947)

*Joe Lumb Lib (1948)

West

*Frank Hodgson Lab (1946)

*John McAndrew Lab (1947)

*Arnold Gelder Lib (1948)

Aldermen

Retiring 1948

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Charles Holdsworth Lib

Ernest Midgley Lib

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Retiring 1951

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Frank Watkinson Con

Norman Winter Con

* If one Councillor was to be elected for a ward in 1945, the Councillor so elected should retire in 1948. Of the two existing Councillors, the one with the longer term of office will retire in 1946, and the other in 1947.

If two Councillors were to be elected for a ward in 1945, then the Councillor not required to retire in 1945 will retire in 1946. The Councillor elected in 1945 with the smaller number of votes will retire in 1947, and the other in 1948.

If three Councillors were elected, the one with the smallest number of votes will retire in 1946, the Councillor with the next smallest will retire in 1947, with the remaining Councillor retiring in 1948.



Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in Malcolm Bull's Calderdale Companion



© Malcolm Bull 2018
Revised 17:33 /14th March 2018 / uu_7 / 430361

search tips advanced search
site search by freefind

web counter