County Borough of Halifax Municipal Election Results
[1946-1972]



This page contains material which has not yet been attached to existing entries in the Calderdale Companion

Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in the Calderdale Companion

There may already be entries for some of these individuals; if you spot any, please let me know


Abbreviations:-

Con Ė Conservative

Lab Ė Labour

Lib Ė Liberal

Ind Ė Independent

Comm – Communist

Dem – Democrat

ILP Ė Independent Labour Party

Soc Ė Socialist

*signifies serving member on the council

1st November 1946

*Elected retire in 1949

Akroydon

*Charles Lucas Con††††††††1458†††††††††††

J. Moran ††††††††††Lab††††† 775

Central

Francis Lawrence Lib†††††† 882†††††††††††

B. Ward †††††††††††Lab††††† 830

Copley††††††††††††††

Harold Pickles Con†††††††††1061†††††††††††

*H. Powney†††††††Lab†††††† 913

East

Alfred Taylor †††††Lab††††††618†††††††††††

H. Ludlam ††††††††Con††††††544

Illingworth

*Wilfred Lees ††††Con††††††1699†††††††††††

F. Mountain ††††††Lab†††††† 828

Kingston

Leslie Halliday Lib††††††††††2277†††††††††††

*E. Sugden †††††††Lab††††††1655†††††††††††

North

*George Lucas Con†††††††††1121†††††††††††

G. Bolton Lab†††† 752

Northowram

John Crosby Con900††††††

Ms L. Warne Lab465††††††

Ovenden

*Roland Garside Lib††††††††2276†††††††††††

G. Terry †††††††††††Lab†††††1683†††††††††††

Pellon

Fred Ellis Lib 1263†††††††††

*A. Chown Lab 1246†††††††

J. Maude Comm98††††††††

Skircoat

*Edgar Bower †††Lib†††††††3244†††††††††††

S. Fowler †††††††††Lab†††††† 757

South

*Douglass Robinson †††††††Lib 1644

Ms L. Stephenson ††††††††††Lab 732††††††

Southowram

*Dryden Brook Lab 1507

Ms D. Holdsworth Con 928

Warley

*Arthur Pickles Lib†††††††††975†††††††††††

H. Woodhead Lab†††††††††††426

West

*Frank Hodgson Lab††††††† 1062††††

A. Dobson Lib†††† 950†††††

Aldermen

*Retiring 1948

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Charles Holdsworth Lib

Ernest Midgley Lib (to Oct 1947)

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

*Retiring 1951

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Frank Watkinson Con

Norman Winter Con

Constitution of the Council Nov 1946

Lib 23

Lab 22

Con 14

Ind 1

1st November 1947

Elected retire in 1950

Akroydon

*Irvine Thomas Lab†††††††††1177†††††††††††

Ms P. Gledhill Con†††††††††† 979†††††††††††

Central

James Blackburn Lib††††††738†††††††††††

*F. O'Rourke Lab†††††††††††677†††††††††††

Copley††††††††††††††

*William Webb Con†††††††††1413†††††††††††

W. Burton Lab††† 923†††††

East

*William Horsley Lib††††††††720†††††††††††

B. Ward Lab††††††446††††††

Illingworth

*Arthur Ainley Con

Returned unopposed

Kingston

Charles Mitchell Lib††††††††2961†††††††††††

E. Sugden Lab†††1773†††††††††††††††

North

John Taylor Lab 1078†††††

Ms G. Veal Con 791

Northowram

*Eric Riley Lib

Returned unopposed

Ovenden

James Oldfield Lib††††††††††2090†††††††††††

*H. Seal †††††††††††Lab††††††2034†††††††††††

Pellon

Joseph Liley †††††Lib†††††††1784†††††††††††

*D. Fawcett ††††††Lab††††††1390†††††††††††

Skircoat

Frank Swire ††††††Con††††††3880†††††††††††

C. WardLab†††††† 877†††††

South

*John ††Burdock Con

Returned unopposed

Southowram

*Joe Nicholl††††††† Lab 1621

Ms D. Harmsworth Con 1239

Warley

*Wilson Haigh Lib†††††††††††1161†††††††††††

H. Woodhead ††††Lab†††††† 501†††††††††††

West

Malcolm Briggs Lib†††††††††1122†††††††††††

*J. McAndrew Lab††††††††††1117†††††††††††

Aldermen

*Retiring 1948

Lewis Chambers Lib

Arthur Gledhill Con

Charles Holdsworth Lib

Arthur Muff Lib

John Radcliffe Lib

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Percival Whitley Lib (from Nov 1947)

*Retiring 1951

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Wilfred Lees Con (from Feb 1949)

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Frank Watkinson Con (to Jan 1949)

Norman Winter Con

East 6th Dec 1947

By-election to replace Whitley, elevated to the Aldermanic Bench

Ms Elizabeth Whitley Lib 686

B. Ward Lab 453

*retirement altered

Constitution of the Council Dec 1947

Lib 27

Lab 18

Con 14

Ind 1

Illingworth 1st Mar 1949

By-election to replace Lees, elevated to the Aldermanic Bench

Harold Whittemore Con 1543

F. Mountain Lab 1188

*retirement altered

*Under the Representation of the People Act, 1948, Municipal Elections were not held in 1948. The next elections were due in May 1949. Consequently all retirements were extended to comply with the new electoral cycle.

12th May 1949

Elected retire in 1952

Akroydon

Sam Reed Con 1121†††††††

*W. Regan Lab 966†††††††††

†††††††††††

Central

*Norman Barber Lib††††††††698†††††††††††

F. O'Rourke Lab653††††††

Copley

*George Shotton Lib††††††††1127†††††††††††

W. Burton Lab††† 893†††††

East

*Ms Elizabeth Whitley Lib 629

W. Priestley Lab 369

Illingworth

*Henry Nutton Con†††††††††2053†††††††††††

H. Seal Lab†††††††1157††††

Kingston

Maurice Jagger Lib†††††††††2635†††††††††††

*T. Slater Lab††††1369†††††††††††††††

North

*Ms W. Oxley Lab†††††††††††941†††††††††††

R. Lucas†††††††††††Con††††††779†††††††††††

Northowram

*Reggy Ambler Lib

Returned unopposed

Ovenden

*F. Sharp Lab 2224††††††††

F. Milnes Lib††††† 1990

Pellon

Neil Patterson Lib 1682

H. Clee Lab 1217†††††††††††

Skircoat

Cyril Sunderland Con 2674†††††††††††

G. Hackett Lib††† 1270†††

South

*Ms M. Pickles Con†††††††††1597†††††††††††

C. Ward Lab†††††† 598†††††

Southowram

*William Higgins Lab 1765†††††††††††

Ms D. Holdsworth Con 1148

Warley

William Hill Lib 679††††††††

Ms H. Garnett Con 616

F. Dixon †††††††††††Lab†††††526†††††††††††

West

*Arnold Gelder Lib††††††††††1362†††††††††††

J. McAndrew ††††Lab††††††1105†††††††††††††††††††††††

Akroydon 29th June 1949

By-election to replace Lucas, elevated to the Aldermanic Bench

Herbert Woodhead Lab 888

A. Bickerdike Con 734

Woodhead retires 1950

Central 29th June 1949

By-election to replace Barber, elevated to the Aldermanic Bench

Francis OíRourke Lab 794

A. Thornber Lib 616

OíRourke retires 1952

Skircoat 29th June 1949

By-election to replace Bower, elevated to the Aldermanic Bench

Ms Betty Fox Con 1879

M. Goldin Lib 1566

Ms Fox retires 1950

Warley 29th June 1949

By-election to replace Pickles, elevated to the Aldermanic Bench

Arnold Walker Lib 676

Ms H. Garnett Con 594

F. Dixon †††††††††††Lab†††††483

Walker retires 1950

Aldermen

Retiring 1952

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Wilfred Lees Con

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Norman Winter Con

Percival Whitley Lib

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

John Radcliffe Lib

Constitution of the Council June 1949

Lib 28

Con 17

Lab 15

West 1st Sep 1949

By-election to replace Briggs, died

Francis McHugh Lab 1147

K. Pearson Lib 965

McHugh retires 1951

Northowram 12th Nov 1949

By-election to replace Crosby, died

Leonard Shepherd Con 834

E. Oldroyd Lab 351

Shepherd retires 1950

Regan and Sharp were serving aldermen whilst seeking election as councillors.

†††††††††††

11th May 1950

Elected retire in 1953

Akroydon

Double vacancy to replace Thomas, died

*Herbert Woodhead Lab 889 James Moran Lab 851

N. Smith Con 805

G. Hackett Lib 552

Moran retires 1951

Central

Alfred Haley †††††Lab††††††547†††††††††††

A. Ellison †††††††††Lib†††††††443†††††††††††††††††††††††

Copley††††††††††††††

*Harold Pickles Con††††††††946†††††††††††

W. Burton ††††††††Lab†††††804†††††††††††

East

Gilbert Greenwood Con 599

A. Berry Lab 301††††††††††††††††††††††

Illingworth

*Harold Whittemore Con 1641

F. Mountain ††††††Lab 1382†††††††††††

Kingston

Ernest Sugden Lab 1258

*L. Halliday ††††††Lib 1179†††††††††††

J. Gill ††Con††††††861††††††

North

William Regan Lab††††††††††971†††††††††††

L. Chapman ††††††Con††††††636

Northowram

*Leonard Shepherd Con

Returned unopposed††††††

Ovenden

Douglas Fawcett Lab†††††††1875†††††††††††

M. Doran Lib†††††1007††††

J. Maude †††††††††Comm††† 101†††††††††††

Pellon

*Fred Ellis Lib 1235††††††††

H. Powney Lab 1028†††††††

Skircoat

James Musgrave Con†††††† 2094††††

M. Goldin Lib††††† 1356†††

South

*Douglass Robinson †††††††Lib

Returned unopposed

†††††††††††

Southowram

*Dryden Brook Lab

Returned unopposed

Warley

*Arnold Walker Lib†††††††††905†††††††††††

W. Garnett Con††665

West

*Frank Hodgson Lab††††††† 1121††††

D. Sykes Lib†††††† 818

Aldermen

Retiring 1952

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Wilfred Lees Con

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Joseph Stephenson Lab

Norman Winter Con

Percival Whitley Lib

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

John Radcliffe Lib

Constitution of the Council May 1950

Lib 24

Lab 19

Con 17

10th May 1951

Elected retire in 1954

Akroydon

*James Moran Lab††††††††††873

N. Smith ††††††††††Con††††††834†††††††††††††††††††††††

Central

Thomas Bates Lab††††††††††474

*J. Blackburn Lib†††††††††††326†††††††††††

Copley††††††††††††††

Horace Brook ††††Con††††††1051

A. Berry †††††††††††Lab†††††† 690†††††††††††

East

*William Horsley Lib††††††††

Returned unopposed

Illingworth

Tom Berry Con 2109

P. Acton Lab 1294††††††††††

Kingston

*Charles Mitchell Lib†††††††

Returned unopposed

†††††††††††

North

*John Taylor Lab 892††††††

Ms E. Oram†††††††Lib 596

Northowram

*Eric Riley Lib

Returned unopposed

Ovenden

Ms Emma Effron Lab 1678

*J. Oldfield Lib 1281†††††††††††††††††

Pellon

*Joseph Liley ††††Lib†††††††1454†††††††††††

E. Dignan †††††††††Lab††††††1043†††††††††††

Skircoat

*Frank Swire ††††Con††††††

Returned unopposed

South

*John ††Burdock Con

Returned unopposed

Southowram

*Joe Nicholl††††††† Lab

Returned unopposed

Warley

*Wilson Haigh Lib†††††††††††

Returned unopposed

West

*Francis McHugh Lab 976

D. Sykes Lib 811

Aldermen

Retiring 1952

Enoch Jarvis Lab

Fred Leach Lab

Wilfred Lees Con

Ms Miriam Lightowler Con

John Oddy Lab

Fred Sharp Lab (from Oct 1951)

Joseph Stephenson Lab (died Sep 1951)

Norman Winter Con

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

John Radcliffe Lib

Percival Whitley Lib

Constitution of the Council May 1951

Lib 22

Lab 21

Con 17

Fred Sharpís seat in Ovenden ward remained vacant upon his elevation to the Aldermanic Bench owing to the imminent boundary review.

†††††††††††

†††††††††††

1952 Boundary Changes Ė Councillors assigned to the new wards

Akroydon

Assigned from North

Ms Winifred Oxley Lab retires 1952

William Regan Lab 1953

John Taylor Lab 1954

Calder

Assigned from Copley

George Shotton Lib 1952

Harold Pickles Con 1953

Horace Brook Con 1954

Illingworth

Assigned from Central

Francis OíRourke Lab 1952

Alfred Haley Lab 1953

Thomas Bates Lab 1954

Kingston

Assigned from Kingston

Maurice Jagger Lib 1952

Ernest Sugden Lab 1953

Charles Mitchell Lib 1954

Lee Mount

Assigned from Ovenden

Douglas Fawcett Lab 1953

Ms Emma Effron Lab 1954

Mixenden

Assigned from Akroydon

Sam Reed Con 1952

Herbert Woodhead Lab 1953

James Moran Lab 1954

Northowram

Assigned from Northowram

Reggy Ambler Lib 1952

Leonard Shepherd Con 1953

Eric Riley Lib 1954

Ovenden

Assigned from Illingworth

Henry Nutton Con 1952

Harold Whittemore Con 1953

Tom Berry Con 1954

Park

Assigned from South

Ms Mary Pickles Con 1952

Douglass Robinson Lib 1953

John Burdock Con 1954

Pellon

Assigned from Pellon

Neil Patterson Lib 1952

Fred Ellis Lib 1953

Joseph Liley Lib 1954

St. Johnís

Assigned from West

Arnold Gelder Lib 1952

Frank Hodgson Lab 1953

Francis McHugh Lab 1954

Skircoat

Assigned from Skircoat

Cyril Sunderland Con 1952

James Musgrave Con 1953

Frank Swire Con 1954

Southowram

Assigned from Southowram

William Higgins Lab 1952

Dryden Brook Lab 1953

Joe Nicholl Lab 1954

Town

Assigned from East

Ms Elizabeth Whitley Lib 1952

Gilbert Greenwood Con 1953

William Horsley Lib 1954

Warley

Assigned from Warley

William Hill Lib 1952

Arnold Walker Lib 1953

Wilson Haigh Lib 1954

8th May1952

Elected retire in 1955

Akroydon

*Ms Winifred Oxley Lab 1784

*S. Reed Con 1039

Calder

George Hackett Lib 1501

A. Berry Lab 1257

Illingworth

Jack Johnson Lab 904

L. Ambler Con 727

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1556

J. Bates Lab 1193

Lee Mount

*Francis OíRourke Lab 1668

F. Milnes Lib 1076

Mixenden

Arthur Malton Lab 871

E. Whitehead Con 705

Northowram

*Reggy Ambler Lib

Returned unopposed

Ovenden

Robert Kitchen Lab 1595

*H. Nutton Con 1107

Park

*Ms Mary Pickles Con 1511

C. Reddyhoff Lab 1075

Pellon

Eric Dignan Lab 1688

Ms E. Oram Lib 1292

St. Johnís

Ms Laura Mawson Lab 1776

*A. Gelder Lib 1323

Skircoat

*Cyril Sunderland Con

Returned unopposed

Southowram

*William Higgins Lab

Returned unopposed

Akroydon 3rd July 1952

By-election to replace Regan, elevated to the Aldermanic Bench

Albert Berry Lab 1223

S. Reed Con 977

Berry retires 1953

Town

*Ms Elizabeth Whitley Lib 1293

A. Taylor Lab 1175

Park 3rd July 1952

By-election to replace Burdock, elevated to the Aldermanic Bench

John Mayhew Con 1310

C. Reddyhoff Lab 948

Mayhew retires 1954

Warley

*William Hill Lib

Returned unopposed

Southowram 29th Oct 1952

By-election to replace Nicholl, elevated to the Aldermanic Bench

Douglas A. Fawcett Lab 1513

P. Worsnop Con 751

Fawcett retires 1954

Aldermen

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Joe Nicholl Lab (from Sep 1952)

Arthur Pickles Lib

John Radcliffe Lib (to Aug1952)

Percival Whitley Lib

Retiring 1958

John Burdock Con

Frank Hodgson Lab (from Apr 1953)

Enoch Jarvis Lab (to Mar 1953)

Fred Leach Lab

John Oddy Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Norman Winter Con

Constitution of the Council Oct 1952

Lab 27

Lib 19

Con 14

*Two Labour councillors, Haley & Johnson, resigned the whip in April 1953 because of their concerns about extremist elements within the party.

7th May 1953

Elected retire in 1956

Akroydon

*Albert Berry Lab 1250

S. Reed Con 1115

Calder

*Harold Pickles Con 1783

Ms J. Farrar Lab 1012

Illingworth

Charlie Warne Lab 822

L. Ambler Con 754

*A. Haley Ind Lab 112

Kingston

Samuel Holland Lib 1322

*E. Sugden Lab 964

Lee Mount

*Douglas Fawcett Lab 1350

N. Waddington Lib 816

Mixenden

Eric Whitehead Con 800

*H. Woodhead Lab 690

Northowram

Harry Ludlam Con 1473

Ms F. Edwards Lab 815

Ovenden

Melvyn Holroyd Lab 1294

Ms A. Cockroft Con 1242

Park

*Douglass Robinson Lib 1452

K. Carlin Lab 902

Pellon

*Fred Ellis Lib 1591

C. Gledhill Lab 1248

St. Johnís

Jack Bates Lab 1391

W. Horne Lib 903

Skircoat

*James Musgrave Con 2127

C. Marchinton Lab 270

Southowram

*Dryden Brook Lab 1561

E. Pilling Con 760

Town

*Gilbert Greenwood Con 1454

A. Taylor Lab 939

Warley

*Arnold Walker Lib

Returned unopposed

Warley 14th Jan 1954

By-election to replace Hill, died

Frederick Pay Con 918

Ms D. Sutcliffe Lib 695

H. Woodhead Lab 498

Pay retires 1955

Aldermen

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Joe Nicholl Lab

Arthur Pickles Lib

Percival Whitley Lib

Retiring 1958

Dryden Brook Lab (from Apr 1954)

John Burdock Con

Frank Hodgson Lab (to Mar 1954)

Fred Leach Lab

John Oddy Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Norman Winter Con

Constitution of the Council May 1953

Lab 25

Lib 20

Con 14

Ind Lab 1

13th May 1954

Elected retire in 1957

Akroydon

*John Taylor Lab 1344

S. Reed Con 1159

Calder

Charles Streeter Con

Elected unopposed

Illingworth

Herbert Woodhead Lab 931

G. Smith Con 765

Kingston

*Charles Mitchell Lib 1205

E. Sugden Lab 798

Lee Mount

*Ms Emma Effron Lab

Returned unopposed

Mixenden

Leslie Chapman Con 785

*J. Moran Lab 688

Northowram

*Eric Riley Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Tom Berry Con 1330

J. Dennis Lab 1009

Park

*John Mayhew Con

Returned unopposed

Pellon

*Joseph Liley Lib 1369

H. Clee Lab 1005

St. Johnís

*Francis McHugh Lab 1292

Ms M. Nobbs Lib 816

Skircoat

*Frank Swire Con

Returned unopposed

Southowram

Double vacancy to replace Brook, raised to the Aldermanic Bench

*Douglas A. Fawcett Lab 1410

James Rafferty Lab 1309

J. Maude Comm 107

Rafferty retires 1956

Park 25th Nov 1954

By-election to replace Mayhew, died

Hamilton Bell Con 1367

J. Spetch Lab 530

Bell retires 1957

Town

*William Horsley Lib

Returned unopposed

Warley

*Wilson Haigh Lib

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1955

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Lewis Chambers Lib

Charles Holdsworth Lib

Charles Lucas Con

Joe Nicholl Lab

Arthur Pickles Lib

Percival Whitley Lib

Retiring 1958

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Fred Leach Lab

John Oddy Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Norman Winter Con

Constitution of the Council May 1954

Lab 24

Lib 19

Con 16

Ind Lab 1

†††††††††††††††††††††††

12th May1955

Elected retire in 1958

Akroydon

*Ms Winifred Oxley Lab

Returned unopposed

Calder

*George Hackett Lib 1623

J. Blackburn Lab 834

Illingworth

George Smith Con 934

W. Turner Lab 853

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1593

J. Bates Lab 601

Lee Mount

*Francis OíRourke Lab

Returned unopposed

Mixenden

Walter Horsfall Con 920

L. Thornton Lab 841

Northowram

*Reggy Ambler Lib 1169

J. Maude Comm 83

Ovenden

Tom Enderby Con 1285

*R. Kitchen Lab 1147

Park

*Ms Mary Pickles Con

Returned unopposed

Pellon

Jack Charnock Lib 1505

*E. Dignan Lab 1114

St. Johnís

Ms Laura Mawson Lab 1213

Ms M. Nobbs Lib 850

Skircoat

*Cyril Sunderland Con

Returned unopposed

Southowram

*William Higgins Lab

Returned unopposed

Calder 30th June 1955

By-election to replace Pickles, raised to the Aldermanic Bench

Frank Holden Con 1583

J. Blackburn Lab 750

Holden retires 1956

Town

James Greenwood Con 1190

J. Farrar Lab 654

J. Oldfield Lib 375

Park 30th June 1955

By-election to replace Ms Pickles, raised to the Aldermanic Bench

Thomas Hoyle Con retires1958

Elected unopposed

Warley

*Frederick Pay Con

Returned unopposed

Skircoat 30th June 1955

By-election to replace Swire, raised to the Aldermanic Bench

John Drake Con retires 1957

Elected unopposed

Aldermen

Retiring 1958

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Fred Leach Lab

John Oddy Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Norman Winter Con

Retiring 1961

Reggy Ambler Lib (from Apr 1956)

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Frank Swire Con

Percival Whitley Lib (died Mar 1956)

Constitution of the Council July 1955

Con 23

Lab 20

Lib 17

Northowram 1st Sep 1955

By-election to replace Riley, resigned

Arthur Oakes Lib 1121

S. Reed Con 841

Oakes retires 1957

Akroydon 1st Mar 1956

By-election to replace Taylor, resigned

*Joe Nicholl Lab retires 1957

Returned unopposed

*Joe Nicholl served as Mayor during this municipal year however he had lost his seat on the Aldermanic Bench. He sat on the council as Mr. Joe Nicholl, Esq and therefore Halifax CB had 61 members until his return at a by-election in March 1956.

10th May 1956

Elected retire in 1959

Akroydon

*Albert Berry Lab

Returned unopposed

Calder

*Frank Holden Con

Returned unopposed

Illingworth

*Charlie Warne Lab 1075

S. Norgate Con 656

Kingston

*Samuel Holland Lib

Returned unopposed

Lee Mount

*Douglas Fawcett Lab

Returned unopposed

Mixenden

*Eric Whitehead Con 989

L. Thornton Lab 888

Northowram

Double vacancy to replace Ambler, raised to the Aldermanic Bench

Arnold Sladdin Lib 1586

*Harry Ludlam Con 1313

J. Moran Lab 652

Ludlam retires 1958

Ovenden

Robert Kitchen Lab 1259

P. Robertshaw Con 1111

Park

*Douglass Robinson Lib

Returned unopposed

Pellon

*Fred Ellis Lib 1259

W. Turner Lab 848

St. Johnís

*Jack Bates Lab

Returned unopposed

Skircoat

*James Musgrave Con

Returned unopposed

Southowram

*James Rafferty Lab

Returned unopposed

Skircoat 2nd Oct 1956

By-election to replace Sunderland, raised to the Aldermanic Bench

Fred Bentley Con retires 1958

Elected unopposed

Town

James Austin Con 1108

J. Blackburn Lab 549

Warley

Eddie Astin Lib

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1958

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Fred Leach Lab

Joe Nicholl Lab (from Nov 1956)

John Oddy Lab (died Oct 1956)

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Cyril Sunderland Con (from Sep 1956)

Norman Winter Con (to July 1956)

Retiring 1961

Reggy Ambler Lib

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Frank Swire Con

Constitution of the Council May 1956

Con 23

Lab 20

Lib 17

The vacancy created in Akroydon ward, by the elevation of Joe Nicholl to the Aldermanic Bench, was not filled.

9th May 1957

Elected retire in 1960

Akroydon

James Blackburn Lab 1069

F. Lawrence Lib 779

Calder

*Charles Streeter Con 1294

Ms E. Carbutt Lab 786

Illingworth

*Herbert Woodhead Lab 1042

S. Spark Con 642

Kingston

*Charles Mitchell Lib 719

V. Highley Lab 567

Lee Mount

*Ms Emma Effron Lab 1290

L. Dean Con 634

Mixenden

Lewis Thornton Lab 1115

*L. Chapman Con 797

Northowram

*Arthur Oakes Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Tom Berry Con 1255

M. Holroyd Lab 1210

Park

*Hamilton Bell Con

Returned unopposed

Pellon

*Joseph Liley Lib 1279

W. Turner Lab 1047

St. Johnís

*Francis McHugh Lab

Returned unopposed

Skircoat

*John Drake Con

Returned unopposed

Southowram

Eric Dignan Lab

Elected unopposed

Town 5th Sep 1957

By-election to replace Austin, died

Gerald Chadwick Con 731

W. Priestley Lab 508

F. Lawrence Lib 446

Chadwick retires 1959

Town

*William Horsley Lib

Returned unopposed

Warley

*Wilson Haigh Lib

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1958

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Fred Leach Lab

Joe Nicholl Lab (to Feb 1958)

Ms Winifred Oxley Lab (from Mar 1958)

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Cyril Sunderland Con

Retiring 1961

Reggy Ambler Lib

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Frank Swire Con

Constitution of the Council May 1957

Con 22

Lab 21

Lib 17

8th May 1958

Elected retire in 1961

Akroydon

Clifford Ward Lab 1185

D. Kirwin Con 785

Calder

*George Hackett Lib

Returned unopposed

Illingworth

*George Smith Con 1054

Ms I. Warne Lab 980

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1396

D. Baxendale Lab 659

Lee Mount

Walter Priestley Lab

Elected unopposed

Mixenden

Leslie Smith Lab 1446

*W. Horsfall Con 905

Northowram

*Harry Ludlam Con

Returned unopposed

Ovenden

*Tom Enderby Con 1640

J. McGowan Lab 1211

Park

*Thomas Hoyle Con

Returned unopposed

Pellon

*Jack Charnock Lib 1194

W. Turner Lab 1084

St. Johnís

*Ms Laura Mawson Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Fred Bentley Con

Returned unopposed

Southowram

*William Higgins Lab

Returned unopposed

Southowram 26th June 1958

By-election to replace Higgins, raised to the Aldermanic Bench

Walter Hardy Lab retires 1961

Elected unopposed

Town

*James Greenwood Con

Returned unopposed

Warley

Walter Whatmough Lib 1277

*C. Sunderland Con 825

Aldermen

Retiring 1961

Reggy Ambler Lib

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Frank Swire Con

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

William Higgins Lab

Fred Leach Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Constitution of the Council

June 1958

Lab 23

Con 19

Lib 18

Sunderland was a serving alderman whilst seeking election as a councillor

7th May 1959

Elected retire in 1962

Akroydon

*Albert Berry Lab 1157

C. Beverley Con 745

Calder

*Frank Holden Con 1556

J. McGowan Lab 817

Illingworth

*Charlie Warne Lab 1289

J. Crossley Con 906

Kingston

*Samuel Holland Lib 1146

L. Buckley Lab 557

Lee Mount

*Douglas Fawcett Lab 1319

C. Mason Con 647

Mixenden

*Eric Whitehead Con 1498

W. King Lab 1221

Northowram

*Arnold Sladdin Lib 1638

J. Moran Lab 516

Ovenden

*Robert Kitchen Lab 1558

D. Kirwin Con 1405

Park

*Douglass Robinson Lib 1271

D. Corbett Lab 702

Pellon

*Fred Ellis Lib 1437

A. Carter Lab 1022

St. Johnís

*Jack Bates Lab 1177

R. Lucas Con 679

Skircoat

*James Musgrave Con 1783

E. Lord Lab 249

Southowram

*James Rafferty Lab 1502

G. Thickett Con 585

Town

*Gerald Chadwick Con 1130

C. Parsisson Lab 411

Warley

*Eddie Astin Lib 1295

W. Turner Lab 328

Aldermen

Retiring 1961

Reggy Ambler Lib (to Mar 1960)

Norman Barber Lib

Edgar Bower Lib

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib (from Apr 1960)

Frank Swire Con

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

William Higgins Lab

Fred Leach Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Constitution of the Council May 1959

Lab 23

Con 19

Lib 18

12th May 1960

Elected retire in 1963

Akroydon

John McGowan Lab 990

C. Beverley Con 625

Calder

*Charles Streeter Con

Returned unopposed

Illingworth

Jonathan Crossley Con 821

*H. Woodhead Lab 687

Kingston

John Chambers Con 809

D. Waite Lib 698

L. Buckley Lab 372

Lee Mount

*James Blackburn Lab 773

S. Toft Lib 533

Mixenden

Lewis Thornton Lab 812

F. Mitchell Con 750

Northowram

*Arthur Oakes Lib

Returned unopposed

Ovenden

*Tom Berry Con 1299

E. Carter Lab 689

Park

Double vacancy to replace Robinson, raised to the Aldermanic Bench

*Hamilton Bell Con 1125

Richard Morley Lib 910

J. Mays Con 802

D. Corbett Lab 484

Morley retires 1962

Pellon

*Joseph Liley Lib 1152

T. Nicholl Lab 746

St. Johnís

*Francis McHugh Lab 816

J. Maude Comm 70

Skircoat

*John Drake Con

Returned unopposed

Southowram

Trevor Fairclough Lab

Elected unopposed

Town

*William Horsley Lib

Returned unopposed

Warley

*Wilson Haigh Lib

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1961

Norman Barber Lib (to Nov 1960) 

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib (from Dec 1960)

Charles Lucas Con

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

William Higgins Lab

Fred Leach Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab

Constitution of the Council May 1960

Lab 22

Con 21

Lib 17

Warley 12th Jan 1961

By-election to replace Haigh, raised to the Aldermanic Bench

Sydney Hirst Con 994

D. Waite Lib 586

C. OíBrien Lab 300

Hirst retires 1963

Blackburn previously represented Akroydon ward

11th May 1961

Elected retire in 1964

Akroydon

Sam Reed Con 1038

*C. Ward Lab 919

Calder

*George Hackett Lib 1270

D. Senior Lab 516

Illingworth

*George Smith Con 1083

L. Warn Lab 995

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1522

C. OíBrien Lab 559

Lee Mount

*Walter Priestley Lab

Returned unopposed

Mixenden

*Leslie Smith Lab 1283

F. Mitchell Con 996

Northowram

*Harry Ludlam Con

Returned unopposed

Ovenden

*Tom Enderby Con 1643

Ms O. Fells Lab 1078

Park

*Thomas Hoyle Con

Returned unopposed

Pellon

*Jack Charnock Lib 1174

E. Carter Lab 870

St. Johnís

*Ms Laura Mawson Lab 768

A. Clegg Lib 761

J. Maude Comm 81

Skircoat

*Fred Bentley Con 1646

W. King Lab 181

Southowram

*Walter Hardy Lab

Returned unopposed

Southowram 29th June 1961

By-election to replace Hardy, died

Walter Tate Lab 1241

A. Clegg Lib 861

E. Dignan Ind Soc 130

Tate retires 1964

Town

*James Greenwood Con

Returned unopposed

Warley

*Walter Whatmough Lib 1317

Ms J. OíBrien Lab 287

Aldermen

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab (from Apr 1962)

William Higgins Lab

Fred Leach Lab (to Mar 1962)

James Musgrave Con (from Apr 1962)

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Fred Sharp Lab (died Mar 1962)

Retiring 1967

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib

Charles Lucas Con (to Dec 1961)

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con (from Jan 1962)

Constitution of the Council May 1961

Con 23

Lab 21

Lib 16

Northowram 19th Oct 1961

By-election to replace Sladdin, resigned

George Marsden Con 1001

E. Compton Lib 813

E. Carter Lab 397

Marsden retires 1962

The vacancy created in Mixenden ward, by the elevation of Eric Whitehead to the Aldermanic Bench, was not filled.

10th May 1962

Elected retire in 1965

Akroydon

*Albert Berry Lab 1284

Ms E. Taylor Con 809

Calder

*Frank Holden Con 1273

C. Ward Lab 610

Illingworth

*Charlie Warne Lab 1319

Ms N. Perry Con 770

Kingston

*Samuel Holland Lib 1084

J. Butterworth Lab 609

Ms B. Ramsden Con 597

Lee Mount

Lewis Corina Lab

Elected unopposed

Mixenden

Richard Deadman Lib 1240

W. King Lab 1111

F. Mitchell Con 427

Northowram

*George Marsden Con 988

R. Cole Lib 976

F. Fothergill Lab 395

Ovenden

*Robert Kitchen Lab 1732

B. Ambler Con 949

Park

*Richard Morley Lib

Returned unopposed

Pellon

*Fred Ellis Lib 1317

E. Carter Lab 875

St. Johnís

*Jack Bates Lab 888

S. Allen Lib 683

Skircoat

Eric Jeffrey Con 1172

D. Waite Lib 1096

Southowram

*James Rafferty Lab

Returned unopposed

Town

*Gerald Chadwick Con 901

G. Hall Lab 446

Warley

*Eddie Astin Lib

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

James Musgrave Con

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Retiring 1967

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Constitution of the Council May 1962

Con 24

Lab 20

Lib 16

9th May 1963

Elected retire in 1966

Akroydon

*John McGowan Lab 1276

Ms E. Taylor Con 827

Calder

*Charles Streeter Con 1148

C. Ward Lab 715

Illingworth

Ms I. Warne Lab 1204

Ms N. Perry Con 856

Kingston

Allen Clegg Lib 948

*J. Chambers Con 676

J. Butterworth Lab 646

Lee Mount

*James Blackburn Lab

Returned unopposed

Mixenden

*Lewis Thornton Lab 1220

G. Bottomley Lib 742

L. Rees Con 620

Northowram

*Arthur Oakes Lib

Returned unopposed

Ovenden

James Keenan Lab 1386

*T. Berry Con 1361

Park

*Hamilton Bell Con

Returned unopposed

Pellon

*Joseph Liley Lib 1142

W. King Lab 991

St. Johnís

*Francis McHugh Lab

Returned unopposed

Skircoat

*John Drake Con 1200

D. Waite Lib 938

R. Scott Lab 217

Southowram

*Trevor Fairclough Lab

Returned unopposed

Town

Herbert Squire Con 584

*W. Horsley Lib 574

C. Nolan Lab 426

Warley

*Sydney Hirst Con 996

S. Allen Lib 630

F. Fothergill Lab 416

Aldermen

Retiring 1964

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

James Musgrave Con

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Retiring 1967

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Constitution of the Council May 1963

Con 22

Lab 22

Lib 16

†††††††††††

7th May 1964

Elected retire in 1967

Akroydon

Raymond Talbot Lab 1199

*S. Reed Con 1010

Calder

*George Hackett Lib 1343

R. Scott Lab 811

Illingworth

Leonard Warn Lab 1067

*G. Smith Con 1047

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1364

E. Sampson Lab 787

Lee Mount

*Walter Priestley Lab 1349

E. Pemberton Lib 725

Mixenden

Joseph Butterworth Lab 1432

G. Bottomley Lib 818

Northowram

*Harry Ludlam Con 1446

F. Higgins Lab 744

Ovenden

*Tom Enderby Con 1688

C. Nolan Lab 1263

Park

*Thomas Hoyle Con 1167

A. Drake Lab 787

Pellon

Austin Davies Lab 1406

S. Allen Lib 1100

St. Johnís

*Ms Laura Mitchell Lab 901

D. Shaw Lib 606

Skircoat

*Fred Bentley Con 1775

A. McKenzie Lab 492

Southowram

*Walter Tate Lab 1477

W. Jackson Con 662

St. Johnís 25th June 1964

By-election to replace Ms Mitchell, raised to the Aldermanic Bench

Frank Higgins Lab 769

D. Shaw Lib 555

Higgins retires 1967

Town

*James Greenwood Con 817

M. Bridge Lab 467

Warley

*Walter Whatmough Lib 1339

F. Fothergill Lab 588

Aldermen

Retiring 1967

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Retiring 1970

Albert Berry Lab (from Oct 1964)

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab (died Aug 1964)

Constitution of the Council

June 1964

Lab 26

Con 19

Lib 15

Ms Mitchell was previously known as Ms Mawson.

The vacancy created in Akroydon ward, by the elevation of Albert Berry to the Aldermanic Bench, was not filled.

13th May 1965

Elected retire in 1968

Akroydon

Sam Reed Con 942

J. Smith Lab 918

Calder

*Frank Holden Con 1431

R. Scott Lab 734

Illingworth

Ms Norah Perry Con 988

*C. Warne Lab 931

Kingston

*Samuel Holland Lib 802

H. Hunt Con 721

P. Commons Lab 632

Lee Mount

*Lewis Corina Lab 933

F. Withey Lib 765

Mixenden

*Richard Deadman Lib 1369

M. Bridge Lab 890

L. Rees Con 392

Northowram

*George Marsden Con 1543

J. Eastwood Lab 349

Ovenden

Hugh Gresham Con 1287

*R. Kitchen Lab 1164

Park

Rodney Hemmings Con 895

*R. Morley Lib 608

K. Donkersley Lab 461

Pellon

*Fred Ellis Lib 1153

Ms H. Pickles Lab 831

St. Johnís

*Jack Bates Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Eric Jeffrey Con 1739

A. McKenzie Lab 392

Southowram

*James Rafferty Lab

Returned unopposed

Town

*Gerald Chadwick Con 793

R. Helliwell Lab 349

W. Copp Lib 291

Warley

George Smith Con 1148

D. Whitham Lib 741

K. Lord Lab 464

Aldermen

Retiring 1967

Edgar Bower Lib

Wilson Haigh Lib

Arthur Pickles Lib

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Retiring 1970

Albert Berry Lab

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Constitution of the Council May 1965

Con 24

Lab 23

Lib 13

12th May 1966

Elected retire in 1969

Akroydon

*John McGowan Lab 942

D. Porter Con 558

Calder

John Titley Con 1241

F. Fothergill Lab 594

Illingworth

Charlie Warne Lab 1053

C. Rooks Con 793

Kingston

*Allen Clegg Lib 856

T. Mawson Con 564

P. Commons Lab 479

Lee Mount

*James Blackburn Lab 913

F. Withey Lib 583

Mixenden

Harry Baldwin Lib 960

A. Giles Lab 896

Northowram

*Arthur Oakes Lib 1059

K. Ambler Con 865

J. Brennan Lab 210

Ovenden

*James Keenan Lab 1138

R. Mead Con 1071

Park

*Hamilton Bell Con 891

J. Pearson Lib 428

K. Donkersley Lab 408

Pellon

Joseph Smith Lab 922

*J. Liley Lib 916

St. Johnís

Kelvin Lord Lab 531

F. Mitchell Con 328

T. Haymer Lib 205

Skircoat

*John Drake Con 1454

A. McKenzie Lab 360

Southowram

Francis Tinker Lab

Elected unopposed

Town

*Herbert Squire Con 734

W. Webster Lab 251

Warley

*Sydney Hirst Con 1227

J. Willis Lab 510

Aldermen

Retiring 1967

Edgar Bower Lib (to May 1966)

Fred Ellis Lib (from July 1966) 

Wilson Haigh Lib

Harry Ludlam Con (from July 1966)

Arthur Pickles Lib (to May 1966)

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con

Douglass Robinson Lib

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Retiring 1970

Albert Berry Lab

Dryden Brook Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Northowram 8th Sep 1966

By-election to replace Ludlam, raised to the Aldermanic Bench

Keith Ambler Con 1132

A. Walton Lib 809

J. Brennan Lab 200

Ambler retires 1967

Pellon 8th Sep 1966

By-election to replace Ellis, raised to the Aldermanic Bench

Joseph Liley Lib 1100

F. Fothergill Lab 711

Liley retires 1968

Constitution of the Council Sep 1966

Con 25

Lab 23

Lib 12

†††††††††††

11th May 1967

Elected retire in 1970

Akroydon

Raymond Talbot Lab 870

A. Woodward Con 822

Calder

*George Hackett Con 1073

J. Ingham Lib 741

W. Webster Lab 388

Illingworth

Clifford Rooks Con 1054

*L. Warn Lab 934

Kingston

*Maurice Jagger Lib 1287

Ms J. OíBrien Lab 433

Lee Mount

Hugh Lawler Lab 892

R. Slater Lib 879

Mixenden

*Joseph Butterworth Lab 975

A. Scott Lib 897

Northowram

*Keith Ambler Con 1327

A. Walton Lib 693

Ms R. Walker Lab 244

Ovenden

*Tom Enderby Con 1561

J. Brennan Lab 717

Park

*Thomas Hoyle Con 1030

E. Pemberton Lib 351

K. Donkersley Lab 300

Pellon

David Whitham Lib 1095

*A. Davies Lab 821

St. Johnís

*Frank Higgins Lab 507

F. Mitchell Con 450

Skircoat

Peter Feather Con 1819

Ms M. Clayton Lab 326

Southowram

*Walter Tate Lab

Returned unopposed

Park 29th June 1967

By-election to replace Bell, raised to the Aldermanic Bench

Ms Alice Culpan Con 680

E. Pemberton Lib 398

K. Donkersley Lab 243

Ms Culpan retires 1969

Town

*James Greenwood Con 844

A. Giles Lab 232

Pellon 29th June 1967

By-election to replace Liley, raised to the Aldermanic Bench

Austin Davies Lab 948

A. Walton Lib 612

P. Thompson Con 437

Davies retires 1968

Warley

Ms Betty Wildsmith Con 1313

J. Thompson Lab 391

D. Carlin Lib 389

Aldermen

Retiring 1970

Jack Bates Lab (from Mar 1968)

Albert Berry Lab

Dryden Brook Lab (to Feb 1968)

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Retiring 1973

Hamilton Bell Con

Fred Ellis Lib

Tom Enderby Con (from Mar 1968)

Joseph Liley Lib

Harry Ludlam Con

Harold Pickles Con

Ms Mary Pickles Con (died Feb 1968)

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Constitution of the Council

June 1967

Con 29

Lab 22

Lib 9

George Hackett defected to the Conservatives prior to the election.

9th May 1968

Elected retire in 1971

Akroydon

*Sam Reed Con 878

P. Commons Lab 518

Calder

*Frank Holden Con 1083

J. Ingham Lib 722

Illingworth

*Ms Norah Perry Con 960

Ms I. Warne Lab 627

R. Sweeney Lib 512

Kingston

*Samuel Holland Lib 837

N. Howe Con 744

Lee Mount

Ronald Slater Lib 1009

*L. Corina Lab 658

Mixenden

*Richard Deadman Lib 1272

P. Thompson Con 447

J. Willis Lab 418

Northowram

*George Marsden Con

Returned unopposed

Ovenden

*Hugh Gresham Con 1243

A. Walton Lib 364

W. Webster Lab 273

Park

*Rodney Hemmings Con 904

E. Pemberton Lib 484

Pellon

Stanley Allen Lib 863

S. Blaylock Lab 481

N. Mallinson Con 386

St. Johnís

Bertram Mann Lab 599

F. Mitchell Con 373

Skircoat

*Eric Jeffrey Con

Returned unopposed

Southowram

John Ford Con 903

*A. Davies Lab 670

R. Scott Ind Lab 135

Ovenden 27th June 1968

By-election to replace Enderby, raised to the Aldermanic Bench

Edmund Cavanagh Con 1005

A. Walton Lib 572

W. Webster Lab 321

Cavanagh retires 1970

Town

*Gerald Chadwick Con

Returned unopposed

Warley

*George Smith Con

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1970

Jack Bates Lab

Albert Berry Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Retiring 1973

Hamilton Bell Con

Fred Ellis Lib

Tom Enderby Con

Joseph Liley Lib

Harry Ludlam Con

Harold Pickles Con

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Constitution of the Council

June 1968

Con 30

Lab 19

Lib 11

Davies previously represented Pellon ward

8th May 1969

Elected retire in 1972

Akroydon

Cyril Farrar Con 789

*J. McGowan Lab 708

Calder

*John Titley Con 1106

J. Ingham Lib 533

W. Webster Lab 211

Illingworth

Malcolm Whitham Con 1205

J. Tolan Lab 560

Kingston

*Allen Clegg Lib 946

S. Town Con 676

Lee Mount

Granville Ellis Lib 736

*J. Blackburn Lab 530

Mixenden

Frank Mitchell Con 781

*H. Baldwin Lib 604

C. Parker Lab 241

A. Giles ILP 92

Northowram

*Arthur Oakes Lib 1177

M. Jagger Con 873

Ovenden

Ronald Mead Con 874

A. Walton Lib 540

*J. Keenan Lab 509

Park

*Ms Alice Culpan Con

Returned unopposed

Pellon

Clifford Guy Lib 787

*J. Smith Lab 529

C. OíBrien ILP 83

St. Johnís

*Kelvin Lord Lab

Returned unopposed

Skircoat

*John Drake Con

Returned unopposed

Southowram

Walter Hemmings Con 760

*F. Tinker Lab 698

R. Scott ILP 49

Town

*Herbert Squire Con 722

C. Ward Lab 196

Warley

Norman Howe Con

Elected unopposed

Aldermen

Retiring 1970

Jack Bates Lab

Albert Berry Lab

John Burdock Con

Douglas Fawcett Lab

William Higgins Lab

Ms Laura Mitchell Lab

Ms Winifred Oxley Lab

William Regan Lab

Retiring 1973

Hamilton Bell Con

Fred Ellis Ind

Tom Enderby Con

Joseph Liley Lib

Harry Ludlam Con

Harold Pickles Con

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Constitution of the Council May 1969

Con 35

Lab 13

Lib 11

Ind 1

Alderman Ellis no longer accepted the Liberal whip

†††††††††††

7th May 1970

Elected retire in 1973

Akroydon

*Raymond Talbot Lab 981

M. Jeffreys Con 728

Calder

*George Hackett Con 952

J. Ingham Lib 707

W. Webster Lab 441

Illingworth

*Clifford Rooks Con 1175

J. Duffy Lab 859

Kingston

*Maurice Jagger Lib 949

R. Wade Con 528

J. Fairclough Lab 407

Lee Mount

*Hugh Lawler Lab 994

P. McCartney Con 632

B. Wade Lib 326

R. Binns Dem 34

Mixenden

Ms Marjorie Whall Con 682

B. Kelly Lab 663

H. Baldwin Lib 585

A. Giles ILP 127

Northowram

*Keith Ambler Con

Returned unopposed

Ovenden

*Edmund Cavanagh Con 846

J. Blackburn Lab 593

A. Walton Lib 575

Park

*Thomas Hoyle Con

Returned unopposed

Pellon

Joseph Smith Lab 873

*D. Whitham Lib 798

St. Johnís

*Ms Laura Mitchell Lab 581

J. Lockwood Con 208

C. OíBrien ILP 46

Skircoat

*Peter Feather Con

Returned unopposed

Southowram

*Walter Tate Lab 1044

H. Duckworth Con 701

Calder 1st Oct 1970

By-election to replace Hackett, raised to the Aldermanic Bench

Peter Waddington Con 1011

G. Wright Lab 523

A. Templeton Lib 454

Waddington retires 1973

Town

*James Greenwood Con

Returned unopposed

Kingston 29th 1st Oct 1970

By-election to replace Jagger, raised to the Aldermanic Bench

David Fleming Lib 719

R. Wade Con 454

Fleming retires 1973

Warley

*Ms Betty Wildsmith Con

Returned unopposed

Park 1st Oct 1970

By-election to replace Hoyle, raised to the Aldermanic Bench

Maurice Jeffreys Con 585

Ms E. Helliwell Lib 396

A. Burnett ILP 66

Jeffreys retires 1973

Aldermen

Retiring 1973

Hamilton Bell Con

Fred Ellis Ind

Tom Enderby Con

Joseph Liley Lib

Harry Ludlam Con (to May 1970)

Harold Pickles Con

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Retiring 1976

Albert Berry Lab

John Burdock Con

John Drake Con

James Greenwood Con

George Hackett Con

William Higgins Lab

Trevor Hoyle Con (from June 1970)

Maurice Jagger Lib

Skircoat 1st Oct 1970

By-election to replace Drake, raised to the Aldermanic Bench

Ms Joan Tidswell Con retires 1972

Elected unopposed

Town 1st Oct 1970

By-election to replace Greenwood, raised to the Aldermanic Bench

Ms Gladys Webb Con retires 1973

Elected unopposed

Constitution of the Council Oct 1970

Con 39

Lib 11

Lab 9

Ind 1

Ms Mitchell was a serving alderman whilst seeking election as a councillor.

Alderman Ludlamís successor was elected for a six-year term.

13th May 1971

Elected retire in 1974

Akroydon

Derek Thompson Lab 1177

*S. Reed Con 594

Calder

Joseph Schofield Con 1265

G. Wright Lab 804

Illingworth

Lewis Corina Lab 1471

*Ms N. Perry Con 856

Kingston

Ms Edith Helliwell Lib 923

M. Cross Con 521

Lee Mount

Joseph Tolan Lab 1317

A. Templeton Lib 483

Mixenden

Brian Kelly Lab 663

T. Riddlesden Con 550

A. Giles ILP 252

Northowram

Stanley Brownridge Lib 1244

*G. Marsden Con 863

Ovenden

Joseph Thelwell Lab 1200

*H. Gresham Con 867

Park

Ms Marjorie Fisher Lab 989

*R. Hemmings Con 850

Pellon

Ms Alice Mitchell Lab 1000

*S. Allen Lib 649

St. Johnís

*Bertram Mann Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Eric Jeffrey Con

Returned unopposed

Southowram

James Rafferty Lab 1315

*J. Ford Con 700

Constitution of the Council May 1971

Con 33

Lab 17

Lib 9

Ind 1

Town

*Gerald Chadwick Con

Returned unopposed

Mixenden 2nd Sep 1971

By-election to replace Kelly, resigned

John Thompson Lab 757

T. Riddlesden Con 352

A. Giles ILP 69

Thompson retires 1974

Warley

*George Smith Con

Returned unopposed

Aldermen

Retiring 1973

Hamilton Bell Con

Fred Ellis Ind

Tom Enderby Con

Joseph Liley Lib

Harold Pickles Con

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Retiring 1976

Albert Berry Lab

John Burdock Con

John Drake Con

James Greenwood Con

George Hackett Con

William Higgins Lab

Trevor Hoyle Con

Maurice Jagger Lib

4th May 1972

Final elections to Halifax CB Ė all members to retire on 1st April 1974

Akroydon

John McGowan Lab 1098

*C. Farrar Con 519

Calder

*John Titley Con 1241

W. Stubbings Lab 1012

Illingworth

Ian Jones Lab 1381

*M. Whitham Con 810

Kingston

*Allen Clegg Lib 815

P. Smith Lab 618

Lee Mount

James Blackburn Lab 1254

*G. Ellis Lib 525

Mixenden

Geoffrey Hall Lab 1312

*F. Mitchell Con 644

Northowram

*Arthur Oakes Lib

Returned unopposed

Ovenden

Tom Lawler Lab 1151

H. Gresham Con 897

Park

Edward Nicholls Lab 865

*Ms A. Culpan Con 799

Pellon

Richard Deadman Lab 993

*C. Guy Lib 550

St. Johnís

*Kelvin Lord Lab

Returned unopposed

Skircoat

*Ms Joan Tidswell Con 1210

E. Thorne Lib 817

Southowram

Leonard Warn Lab 1241

J. Ford Con 565

Town

*Herbert Squire Con 690

W. Webster Lab 371

Warley

*Norman Howe Con

Returned unopposed

Aldermen

Hamilton Bell Con (died Sep 1972)

Fred Ellis Ind

Tom Enderby Con

Joseph Liley Lib

Harold Pickles Con

Frank Swire Con

Eric Whitehead Con

Albert Berry Lab

John Burdock Con

John Drake Con

James Greenwood Con

George Hackett Con (died Oct 1973)

William Higgins Lab

Trevor Hoyle Con

Maurice Jagger Lib

Francis McHugh Lab (from Oct 1972)

Constitution of the Council May 1972

Con 26

Lab 26

Lib 7

Ind 1

Maurice Jeffreys, Park ward, had defected to Labour prior to the election.

The vacancy caused by the death of Alderman Hackett was not filled.

Vacancies in Mixenden (Whall, resigned) and Southowram (Rafferty, died) were also left unfilled.

Final standings at abolition Lab 26 Con 23 Lib 7 Ind 1



Please email me if you can identify any people, places or events in the unattached material with existing entries in Malcolm Bull's Calderdale Companion



© Malcolm Bull 2019
Revised 19:48 /1st May 2019 / uu_8 / 381155

search tips advanced search
site search by freefind

web counter